| Sandor12921 a întrebat:

Buna dimineața, am o întrebare pentru cei ce se pricep cât de cât la programare in c, c++. Cum se scrie un program in care se citește și se afișează un șir de numere?

6 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Ideea este ca pentru un sir de numere poti folisi vectorii atat tump cat tu ceri sa introduci si sa dupa sa citesti din el.
#include‹iostream›
using namespace std;
int main(){
int a[20];//un vector cu 20 de pozitii (21 daca o ia si pe a[0] insa nu se prea foloseste din cauza logicii mai usoare)
for(i=1; i≤1; i++)//asa introduci numere in vector
cin»a[i];
//ca sa le citesti din vector poti folosi tot for
for(i=1; i≤1; i++)
cout«a[i];
}

| Sandor12921 explică (pentru LPCTSTR):

Deci se pot folosi vectori pentru șiruri? Mersi mult

| suntserios a răspuns (pentru Sandor12921):

Vectorii sunt siruri

| LPCTSTR a răspuns (pentru Sandor12921):

Depinde la ce te referi prin siruri, pentru ca poti crea un sir doar in consola, care nu se stocheaza, d oar apare pe consola, si mai poti sa-l stochezi in memorie prin intermediul vectorilor sau eventual prin fisiere.

| Sandor12921 explică (pentru LPCTSTR):

Uite... mai pe scurt am nevoie de un program, la care in momentul in care scriu niște numere sa mi le afișeze intr-un șir. Asta e primul lucru, iar al doilea e dacă cumva se poate ca numere afișate sa fie ordonate crescător/descrescător, e complicat tare? Doar in consola sa apar

| LPCTSTR a răspuns (pentru Sandor12921):

Nu-i greu. Exista algortimi de sortare pe internet, toti variaza prin viteza si eficienta pasilor.