| octav005 a întrebat:

Bună dimineața. Am o problema legata de un PC. CAND îl deschid durează foarte greu. pana când pot lucra pe el. Adică am dat în task manager și îmi sta HDD-UL în 100% cam 15 20 de minute. După acest timp scade procentajul și pot lucra linistit

Pana în acest timp nu pot deschide aplicații, etc. Se mișcă exagerat de greu. Este ca și Cum as avea memorie RAM de 128 mb.

Problema o fii de la HDD ca îmi sta în 100%?

Un răspuns va rog.

19 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ti-ai pus vreun antivirus mai șmecher?

| anonimg a răspuns:

Înlocuiește hdd-l cu un ssd.
Curăță bine pc-ul de praf.
Trebuie să ai memorie RAM suficientă (minim 4gb).
Să nu ai multe programe în pc, mai ales dacă este un pc mai vechi de 3-4 ani.
O mașină de calcul îmbătrânește chiar și dacă nu este folosită. Adică durata de viață a unui pc este de 5 ani; iar a unui telefon este de 2 ani. Ce trece peste, nu va mai putea fi făcut ca la început, ci doar întreținut ca să nu se ducă de tot; de regulă trebuie înlocuit cu un produs nou.
Înlocuirea doar a unor piese nu reprezintă altceva decât punerea unor cârje ca să nu cadă de tot.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Reinstaleaza windows si ia-ti un ssd.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Inlocuieste Windows-ul si apoi, daca poti, HDD-ul cu un SSD! Vei sesiza diferente, in bine, uimitoare.

| cfrtobias a răspuns:

Esti sigur ca n-ai si SSD? doar hdd

| Zuzu1991 a răspuns:

"Problema o fii de la HDD ca îmi sta în 100%?"
moama, ce imi "plac" oamenii care isi raspund singuri
ba nu, stai
problema e ca AI HDD... nu ssd, in ziua de azi asta e o tampenie absoluta, si nu ma jenez sa iti spun, e ca si cum ai avea ultimul ragnet de Mercedes (asta fiind windows-ul) si ai avea in el motor de Trabant (cred ca generatia ta nu stie ce e aia, google it)

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Zuzu1991):

Da breh, dar sa fim seriosi... eu am in casa un sistem cu i3-6100, 16 GB de memorie si un HDD Samsung de 1 TB. Editie enterprise ceva, 128 MB buffer, 7200 rpm. Incarca Windowsul in ~1 minut. Adevarat, cand ai multe citiri/scrieri simultane de pe/pe disc, cu HDD e mult mai lent, dar sa fim seriosi... ce zice el e clar o problema care nu e datorata pur si simplu faptului ca HDD-ul e mai lent ca SSD-ul.

| octav005 explică (pentru GabiDumitrescu):

Asta știu că hdd este m.ai lent. Dar nu știu care e problema

| octav005 explică (pentru cfrtobias):

Pe placa de baza care dispun nu am ssd. Am doar Hdd. o fac pentru vânzare.

| octav005 explică (pentru Salontanul):

Da dar nu vreau să cumpăr un ssd. Eu doresc sa fac placa sa meargă bine. Pentru vânzare.

| octav005 explică (pentru anonim_4396):

Da. Mulțumesc

| octav005 explică (pentru sierra1):

Este Windows instalat. Și nu folosesc antivirus

| Zuzu1991 a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Windows-ul face niste precache din cand in cand, aduna niste date despre sistem, etc. moment in care se poate ca storage sa fie folosit la greu, mai devreme sau mai tarziu o sa isi faca damblaua, dar... totusi, pana atunci, hdd si tragi apa la wc
mai ales ca s-au iefinit ssd-urile in draci, auzi, 2T extern pe usb type c si cu cabluri 1000lei... cand a aparut 1T era 1000eu

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru octav005):

Daca ne zici mai in detaliu despre ce configuratie ai, poate-poate. Parametrii SMART ai hardului i-ai verificat? Posibil sa fie sistemul de fisiere praf sau plin de bad-uri.

| sierra1 a răspuns (pentru octav005):

HDD-UL în 100% cam 15 20 de minute? ori pc-ul e antic ori...

| NLS a răspuns:

Daca dupa cele 20 de minute scade utilizarea HDD-ului, e putin probabil sa fie vreun virus, sau vreun miner,
sau chiar HDD cu sectoare defecte.

Insa ceva cu siguranta e.

Reinstaleaza Windowsul "pe curat",
foloseste o varianta originala, sau copie dupa una originala, nu din acelea prelucrate de fitecine...

Instaleaza driverele de pe site-ul producatorului placii de baza
+ driverul video de pe site-ul nVIDIA sau AMD (in functie de brandul placii video).

Spune intai ce hardware ai, si ce versiune de windows doresti sa instalezi/ai instalat.

| octav005 explică (pentru sierra1):

Este un pc mai vechi. dar nu are treaba cu vechimea. de ex m.ai am un pc, pentium 4, 1ghz, cu DDR 400 1, 5 gb, HDD de 80 de gb. pe mufa IDE. SI merge perfect pe windows 32 biti

| octav005 explică (pentru NLS):

Am instalat windows 10 pro

| octav005 explică (pentru Zuzu1991):

Pai si ce sa fac cu 2t? eu am nevoie sa vand pc, sa il vand mai departe, nu sa bag bani in el. eu doresc sa le fac sa functioneze si sa le vand. asa cum sunt.