| Hasss a întrebat:

Buna dimineata
as dori sa instalez xp pe urmatoarea configuratie:
Asta-i pc-ul meu Procesor: AMD Athlon II X3 450 3.20 GHz

Placa de baza: MSI GF615M-P33 V2 (MS-7597)

Memorie: 2GB Nanya 1333 MHz

HDD: Western Digital 500 GB Caviar Blue SATA 3 Gb/s 7200 RPM 16 MB

Placa(i) video: Sapphire Radeon HD7750 2GB DDR3 128-bit

Boxe: Genius SW-HF5.1 5050 V2

Sursa: Sirtec-High Power Element PLUS 400W

Carcasa: Delux MT375

Monitor: LG W1946 - Monitor LCD 18.5", Wide Negru

intrebarea este ati radeon 7750 suporta xp-ul?

Răspuns Câştigător
| sltlp a răspuns:

Avantaje xp: consuma putine resurse, dar asta nu prea conteaza
dezavantaje xp: e vechi(2002-2003). Pe orice sistem mai actual o sa ruleze mai bine un sistem de operare mai nou decat un sistem de operare vechi.
Deoarece e atat de vechi are sute de probleme de securitate. Prin urmare, degeaba pui tu antivirus. Antivirus-ul nu e tot...
Cand vine vorba de performante, iar, foarte prost pe sisteme mai noi. Deaba au versiune pe 64 bit. Ea nu a fost optimizata. Pe vremea xp-ului(la lansare) sa ai pc cu 512 mb ram era ca si cum ai avea acum pc cu 4-6gb ram pentru ziua de azi.
Cum e vechi, iar, sistemul de operare este incapabil de a lucra optim pe procesoarele mai moderne. Mai precis, e incapabils a folosesca unele instructiuni din procesoare(pe atunci se lansau primele generatii de pentium 4, majoritatea avand pentium 3 sau inferior).
Cand vine vorba de multitaking, cum ziceam, tot prost, pe principiul de mai sus.
Trecem la jocuri. pe atunci, la lansare, nu exista decat direct x 9. Si suportul maxim la xp este de direct x 10. Deci daca vrei jocuri moderne, nu ai sanse cu xp. Plus ca aproximativ toate jocurile daca te-ai utia tu, ruleaza mai bine pe 7/8/8.1 decat pe xp, cu toate ca daca vrei sa aplici principiul resurselor, xp
Deci nu xp.

10 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Da, suporta xp-ul, dar nu vad de ce ai vrea sa pui xp, care e vechi, majoritatea jocurilor actuale nu mai merg pe el, nu stie sa folosesca nimic din ce compoennte ai acolo(ma refer ca e incapabiil sa folsoeasca gpu--ul la capacitatealui "reala", iar isntructiunile de la prcesor, iar, stau degeaba. Per total, nu recomand.

| Hasss explică (pentru sltlp):

Imi poti spune avantajele si dezavantajele xp-ului fata de 7?

| Hasss explică (pentru sltlp):

Pai si cu 2 gb pe windows 7 cum ar merge?

| sltlp a răspuns (pentru Hasss):

Merge bine. Dar sa pui versiunea x86!

| Hasss explică (pentru sltlp):

Sunt diferente mari intre x64 si x86 ma refer la consumul de resurse? adica daca as pune x64 pe 2 gb de ram cu cat ar consuma mai mult fata de x86? happy

| sltlp a răspuns (pentru Hasss):

Pai la x86 ai minim teoretic de 1gb ram. la x64, minim teoretic ram : 2gb.
x64 lucreaza mai eficient, dar daca nu ai minim 4gb ram NU recomand.

| sltlp a răspuns (pentru Hasss):

Avantaje xp: consuma putine resurse, dar asta nu prea conteaza
dezavantaje xp: e vechi(2002-2003). Pe orice sistem mai actual o sa ruleze mai bine un sistem de operare mai nou decat un sistem de operare vechi.
Deoarece e atat de vechi are sute de probleme de securitate. Prin urmare, degeaba pui tu antivirus. Antivirus-ul nu e tot...
Cand vine vorba de performante, iar, foarte prost pe sisteme mai noi. Deaba au versiune pe 64 bit. Ea nu a fost optimizata. Pe vremea xp-ului(la lansare) sa ai pc cu 512 mb ram era ca si cum ai avea acum pc cu 4-6gb ram pentru ziua de azi.
Cum e vechi, iar, sistemul de operare este incapabil de a lucra optim pe procesoarele mai moderne. Mai precis, e incapabils a folosesca unele instructiuni din procesoare(pe atunci se lansau primele generatii de pentium 4, majoritatea avand pentium 3 sau inferior).
Cand vine vorba de multitaking, cum ziceam, tot prost, pe principiul de mai sus.
Trecem la jocuri. pe atunci, la lansare, nu exista decat direct x 9. Si suportul maxim la xp este de direct x 10. Deci daca vrei jocuri moderne, nu ai sanse cu xp. Plus ca aproximativ toate jocurile daca te-ai utia tu, ruleaza mai bine pe 7/8/8.1 decat pe xp, cu toate ca daca vrei sa aplici principiul resurselor, xp
Deci nu xp.

| lpavel a răspuns:

Binenteles ca suporta, mai mult ca sigur!
Incepi instalarea iar daca se opreste, intri in bios, iar la sectiunea : Advanced, la modul de operare schimbi la IDE si totul va fi OK! Bafta!

| Hasss explică (pentru lpavel):

Adica cum sa se opreasca?
am mai avut xp-ul odata pe acest pc dar pe 64 de bits ca atunci aveam 4 gb dar acu mai am 2 si vreau sa bag xp 32 bits.

| lpavel a răspuns (pentru Hasss):

Ma refeream daca se opreste instalarea, dar daca ai mai avut xp pe acest pc atunci NU se va opri! Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Raspuns: Da, suporta dar iti trebuie driverele pentru xp.