| anonim_4396 a întrebat:

Buna Dimineata! Doresc sa stiu pentru un Macbook Pro 2011, Model A1286, 15 inch, daca stiti cumva, daca suporta doar 8 GB Ram DDR3 (1066/1067 Mhz), 2 module a cate 4gb fiecare - dual channel, sau... poate suporta 16 GB RAM DDR 3 (1066/1067 Mhz), 2 module a cate 8gb RAM fiecare, dual channel, cu aceeasi frecventa... Multumesc!

Răspuns Câştigător
| badpanda a răspuns:

Nu se compara in veci o pocnitoare Windows cu un MacBook.
Daca n-ai avut Mac n-ai de unde sa stii.

Windows stabil zici?
rolling on the floor

18 răspunsuri:
| badpanda a răspuns:

Pune-i un ssd daca nu are.O sa ai impresia ca ai un alt computer.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In specificatii la Apple scrie "up to 8 GB" adica maxim atat si nu mai mult.
Desigur nu te opreste nimeni sa pui tu mai mult dar s-ar putea sa prajesti ceva.
https://support.apple.com/kb/sp620?locale=en_US

| Zuzu1991 a răspuns (pentru anonim_4396):

In general cand e vorba de o firma atat de batuta in cap, 99.99% ca daca au scris acolo e litera de lege... pentru ca asa o firma au politici "speciale" sa te forteze sa cumperi produs nou

tin minte ca am vazut tampenia asta la Sony, am avut in mana doua laptop-uri identice, care au fost printre primele cu dual-core si care nu suportau mai mult de 2G de ram, si deci inutilizabile pe windows 7 angry

| djmikestevenromania a răspuns (pentru badpanda):

Are

| djmikestevenromania a răspuns (pentru Zuzu1991):

2 gb ram era acum 15 ani, nu am auzit pe nimeni 2gb ram cred ca erau super vechi, acum vb de I9, de procesoare puternice care sunt f bune tehnic atat pentru aplicatii office, video, ca sa nu mai zic de gaming ca rup

| Zuzu1991 a răspuns (pentru djmikestevenromania):

Nope, erau acum 20 de ani... inca odata, printre primele dual core
insa windows 7 mergea binemerci pe dual core

insa, imi dau seama ce nu intelegi tu, poate eu nu ma exprim destul de clar, ideea e simpla: e facut SPECIAL (cu intentie si RAUTATE) sa nu suporte mai mult, nici o legatura oarecare cu capabilitatea procesorului (laptop-urile alea suportau binemerci x64) ci pur si simplu cu ce basini are intre urechi firma producatoare

| djmikestevenromania a răspuns (pentru Zuzu1991):

Un laptop bun ultra-performant sare de 7500 lei, ma refer ca procesor, rami, ssd, placa video, placa de baza

| djmikestevenromania a răspuns (pentru Zuzu1991):

Bai, e stabil mac, poate cel mai stabil, mai ales pentru muzica, DJ, studio, fata de windows, dar ce crezi, acum si alti producatori baga Core, sa le faca concurenta la Apple.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru djmikestevenromania):

Stabil da, performant NU cu spume
daca pui windows pe acelasi mac ai dublu fps in jocuri

oricum, iti doresc succes cu ram-ul, eu personal ma indoiesc, ca o sa poti pune mai mult de 8G, insa, sper sa ma insel!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru djmikestevenromania):

Si Windows e stabil daca-l cumperi... si cumperi si toate programele care, ce sa crezi, sunt mai ieftine pe Mac deoarece n-au toate functiile. Dar ce nu intelegi tu din ce spune tipul de mai sus e ca Apple sunt niste tepari si strategia lor de marketing e sa faca laptop-urile si telefoanele imposibil de upgradat si reparat ca sa cumperi in mod constant altele noi si fereasca sfantul sa le deschizi si sa mai adaugi RAM sau sa schimbi ceva in ele ca sa le repari.

| djmikestevenromania a răspuns (pentru anonim_4396):

Uite eu am scos hdd de la ei, am pus ssd, baterie noua, rami noi, pe aceeasi frecventa, etc. si merge mult mai rapid

| djmikestevenromania a răspuns (pentru Zuzu1991):

8gb este suficient pentru. muzica, DJ, 16 este prea mult si nu-i folosesti oricum pe toti, nu recomand never windows pe Mac, asta fac cei care nu stiu sa lucreze pe mac os x.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru djmikestevenromania):

Lol, nu ai inteles deloc faza cu FPS-ul, asta e

| djmikestevenromania a răspuns (pentru badpanda):

E gunoi Windows, e pentru marea majoritate. Sincer, din cate cunosc eu si de 15 ani in domeniul Entertainment si Muzical, sincer spun faptul ca nu am vazut macar o data "din greseala", ca cineva sa foloseasca Windows, SINCER!

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru badpanda):

Lol ca orice copil retardat, automat daca am aruncat 2 macuri la gunoi dupa 1 an cica n-am avut rolling on the floor Vaide capul tau

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru djmikestevenromania):

Pe macurile mai vechi merge si da SSD-ul face o mare diferenta. Apple sunt niste tepari sarantoci si in prezent baga hard de-ala antic si da... trebuie sa pui SSD urgent pe orice cumperi de la Apple. Altfel si Macbook-ul cel mai scump de 2019 e lent rau cu petarda aia ieftina de nVME pe 600MB/s cu care vine, trebuie pus un single layer cell de calitate ca sa ajunga pana la 3GB/s si sa fie si durabil.

| badpanda a răspuns (pentru anonim_4396):

@pizzaprostului
Am ssd de 470 pe Mac Book din 2015 din fabrica.Ce tot mananci rahat?
Sarantoci cei de la Apple?
Poate tu si cu cei din familia ta.Si sarac si fudul.

| djmikestevenromania a răspuns (pentru badpanda):

Cine stie ce a facut el, sunt macbook-uri din 2009, 2010, 2012, upgradate adica rami noi, ssd bun, performant, si merg de n-au treaba! Mananca ****, asa este, si depinde cum le-a avut, cum le-a intretinut, nu toata lumea stie sa lucreze pe mac-uri. Macbook-urile au fost facute special pentru clasa de lux sa zicem asa, business stabile, compacte, usor de folosit, sa nu capteze virusi.