| 28cosmin a întrebat:

♦♦ Bună dimineața! ♦♦
Spun acest lucru cu "Bună dimineața" deoarece este deja trecut de mizeul nopții timp în care noi la această oră am trecut într-o nouă zi.
Astăzi vin cu două întrebări la voi respectiv această comunitate.

Întrebarea numărul 1:
Aș dori și eu să aflu dacă Windows 7 mai primește update-uri de la Microsoft despre Securitate și multe altele legate de sistemul respectiv de operare Windows 7 sau a murit la fel ca Windows XP iar dacă mai primește update-uri de la Microsoft până când o să mai primească update-uri?;

Întrebarea numărul 2:
Dacă ați fii în postura de-a vă lua un laptop nou și ați avea de instalat ca fiind nou un sistem de operare și ați avea de la ales între sistemele de operare Windows 7, Windows 8.1 sau Windows 10 pe care din aceste sisteme de operare l-ați fii instalat voi pe noul vostru laptop nu contează că este de laptop de gaming sau nu?.

Aici s-au terminat cele două întrebări din această zi.

Cel mai bun răspuns va primi fundă! ♣♦♣

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Buna Dimineata, in fapt e eclipsa de luna
1, windows 7 =12 ianuarie 2020, va primi pana atunci, xp se mai primeste daa esti firma parca in 2018 https://playtech.ro/......indows-xp/
2,pai nu poti instala windows 7 ca nu sunt drivere, 8.1 nu-mi place e aiurea, windows 10 ti-as recomanda

7 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

1. https://support.microsoft.com/en-us/help/13853/windows-lifecycle-fact-sheet Inca mai primeste update-uri de securitate
2. Ia windows 10, e mult mai sigur si mai ok ca celelalte.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

1. Un raspuns mai complex cu datele cand nu se vor mai primi update-uri:
Windows 7 – 12 ianuarie 2020
Windows 8 – 10 ianuarie 2023
Windows 10 – 14 octombrie 2025
2. Pentru ca ai dat niste optiuni limitate as alege Windows 8.1.
In mod normal as alege Linux Mint Mate (il am la ora actuala).

| Violleta2022 a răspuns:

Buna dimineata si pentru mine, ca-i soarele sus de apraope 2 ore!

Daca ti-ai cumpara un laptop nou-nout, atunci ar veni cu licenta si sistem de operarea gata instalat. Probabil ar fi Windows 10 pentru ca celelalte variante sunt deja vechi si nu le mai folosesc decat in privat de "batranei" sau copii care vor sa invete ceva.
Eu personal lucrez pe windows 10 si sunt incantat de el.

| Bondarel99 a răspuns:

Eu mi-am luat recent un laptop cu Windows 10 și nici nu se compara cu celelalte sisteme, din punctul meu de vedere.

| mudokins78 a răspuns:

Ai probleme cu ceva, dar nu îmi vine în minte acum. (Tipicar?)
1-la ora actuală windows 7 (32/64bit) primeşte în continuare îmbunătăţiri de la "sediu".
2-cel mai bun (stabil) sistem de operare (pe care îl am şi eu) din lume, în afară de linux, este windows 7 ultimate 32/64 bit.
Sunt destui care nu conştientizează că nu e bine să dai update automat la windows 7, fiindcă update-urile cu specificaţia KB... Sunt foarte periculoase. (Programămele spion).
Succes

| Bisbiavatar12 a răspuns:

Windows 10 pro as instala eu
Windows 7 nu va mai primi update-uri asa importante

| 28cosmin explică:

Eu oricum utilizez acest laptop:
https://www.pcgarage.ro/......-hd-black/

Voi comunitatea ce sistem de operare îmi recomandați să am sau să instalez pe acest laptop?
Ținând cont că merge instalate și vorbesc serios doar de la Windows 7 în sus așa am în Bios... Am încercat să instalez alte sisteme sub Windows 7, Windows 8.1 și Windows 10 și nu a funcționat deoarece am în Bios doar versiune de sistem de operare doar de la Windows 7 în sus.