| 28cosmin a întrebat:

Bună dimineața!
Vin și eu cu o întrebare așa de dimineață.
Întrebarea mea este:
Care este părerea voastră la momentul acesta despre Windows 7 sau Windows 8.1?
Dar într-un mod special la Windows 7 mă refer.
Iar ce windows recomandați pentru instalarea lui dintre Windows 7, Windows 8.1 sau Windows 10?

Cel mai bun răspuns va primi fundă!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Win7 ocupa cele mai putine resurse (procesor, memorie) si "fuge" bine si pe calculatoare mai vechi.
Calculatoarele noi insa nu au drivere pentru w7, doar pentru w8, w8.1 sau chiar doar w10, motiv pentru care trebuie sa folosesti windows potrivit.

Ca urmare, calculatorul si windows-ul trebuie ales in functie de destinatie si de bugetul pe care-l ai.

24 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Eu recomand win 10 64 bit home premium.
Și nu o să regreți.

| anonimg a răspuns:

Windows 7 ultimate are tot ce ii/iti trebuie. Important este sa tii cont de arhitectura procesorului: daca e pe 32 biti sau 64 biti.
Windows 7 recomand -este mai prietenos, si nu este "colturos" ca 10.
In windows 10 Microsoft iti cere si locatia si obligatoriu iti faci cont pe Microsoft ca altfel nu merge. Windows 10 este interesat de orice faci in viata -nu-ti lasa pic de intimitate. Din pricina asta nu l-am tinut mai mult de o luna.

| 28cosmin explică (pentru anonimg):

Da înțeleg, dar pentru laptopul ăsta ce windows îmi recomanzi https://www.emag.ro/......DP3PZBBBM/

| anonimg a răspuns (pentru 28cosmin):

Pentru laptopul tau recomand windows7 ultimate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Baga windows 7 ca e terminat si inca mai primesti update-uri la el, daca vrei sa ai dureri de cap si sa fi tester atunci baga windows 10 care e plin de bug-uri.

| 28cosmin explică (pentru anonim_4396):

Iar dacă aș bagă Windows 7 ce versiune să aleg dintre Home Premium, Professional, Home Basic sau Ultimate?
Menționez că am următorul laptop click pe link-ul prezentat!
https://www.emag.ro/......DP3PZBBBM/

Din punct de vedere a specificațiilor ce versiune de Windows 7 recomanzi pentru instalarea pe laptopul prezentat?

Mai sus ai link-ul spre laptop cât și să vezi specificațiile pe care le are laptopul la bord.

| Superior a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce ai zis tu este eronat. Windows-ul se misca extrem de bine pentru un user obisnuit.

| anonim_4396 a răspuns (pentru 28cosmin):

Home premium e destul, pro si ultimate au chestii in plus care un user normal nu le foloseste, gen bitlocker, limbi si alte alea

| 28cosmin explică (pentru anonim_4396):

Păi eu folosesc laptopul pentru documente, mail-uri, stat pe internet, editat foto și creeri de conținut video și multe altele, deci pentru tot ce am specificat eu mai sus îmi trebuie Win 7 Home sau Ultimate?

| anonim_4396 a răspuns (pentru 28cosmin):

Nu-ti trebuie ultimate...
https://en.wikipedia.org/wiki/Windows_7_editions

| anonim_4396 a răspuns (pentru Superior):

Ok

| 28cosmin explică (pentru anonim_4396):

Din ceea ce am citit pe site-ul wikipeadia, chestia este foarte simplă am înțeles din descrierea respectivă că cel mai bine este home premium, professional sau ultimate pentru ceea ce vreau eu, dar eu totuși nu știu ce sistem de operare windows 7 sa instalez că toate 3 sunt pentru laptopul meu...
Deci tu ce mi-ai recomanda din toate 3 prezentate mai sus?

| anonim_4396 a răspuns (pentru 28cosmin):

Daca cumperi windows-ul ia home premium, daca il descarci de pe net poti incerca oricare dintre ele si vezi care este mai bun pentru tine, eu am zis home premium pentru ca are tot ce iti trebuie si nu cosuma resurse degeaba pentru niste functii de enterprise si alte chestii care nu o sa le folosesti niciodata

| 28cosmin explică (pentru anonim_4396):

Eu am un Windows 7 Home Premium original luat de la cineva, dar nu mi-a dat și seria cum îl fac să nu expire?
Zic așa deoarece pagina nu îmi permite să zic piraterie!

| anonim_4396 a răspuns (pentru 28cosmin):

Nu am inteles.e original sau de pe net?

| 28cosmin explică (pentru anonim_4396):

Laptopul este original, numai că de unde am luat dvd-ul original cu windows-ul nu mi-a dat codul de activare.

| anonim_4396 a răspuns (pentru 28cosmin):

Daca e dvd oem si nu a mai fost folosit pe alt calculator nu ai nevoie de cod de activare, daca a fost folosit nu o sa poti sa-l instalezi, daca e retail ai nevoie de cod de activare, exista solutie pe net dar din cate am inteles este interzisa pirateria aici. happy

| Stefan831 a răspuns (pentru 28cosmin):

Nu neaparat iti trebuie seria lui. cauta windows license viewr, un mic programel care iti va arata ce serie de licenta are incorporata editia ta. o notezi si cauti windows kmspico activator, pui seria ta in casuta, dai activare, load pana la capat, restart, si vezi in my computer click dreapta, proprietati daca win7 e activat. am folosit kmspico sa activez win 10. serial de licenta corect gasesti pe net, iar kms pico il integreaza oarecum fortat in registrii windowsului, facandu-l activ. spor

| Stefan831 a răspuns:

Utilizez cu succes win10 de vreun an, iar ideea pentru care l-am ales a fost in primul rand ca la instalare nu au trebuit cautate si instalate driverele pentru buna lui functionare, apoi interfata prietenoasa, magazinul de aplicatii in care gasesti cam tot ce ai nevoie fara sa te expui la riscuri, defender antivirus foarte eficient, si updateuri primite la timp. In schimb daca nu ai hardware de cel putin 4gb ram, ciupeste la unele jocuri. in orice caz, foarte stabil, fara erori, si daca il pastrezi curat si fara instalari aiurea de programe nefolositoare, porneste in 10 sec pe i2 4gb ram, hdd clasic.

| Bogdannn33 a răspuns:

Windows 7 este cel mai bun, fata de windows 8.1 sau windows 10 merge mult mai calumea happy Daca vrei sa il instalezi, add skype : bogdan.mocanu2006

| Marcel928 a răspuns:

Îți Recomand Windows 10
Că eu ul am deja de vreo trei ani și nu am avut probleme cu el
este super windows 10 îl recomand

| Bogdannn33 a răspuns (pentru Marcel928):

Depinde de PC

| Marcel928 a răspuns (pentru Bogdannn33):

Da depinde si de pc
la mine nu-i cine stie ce performat e pc-ul meu da se misca bine
cu windows 10 pe el

| Manevra_Valy_2003 a răspuns:

I just got a Minecraft card code for free! :D http://freeminecraft.cc