| lilica06 a întrebat:

Din neatentie si indemanare, mi-am scapat telefonul in apa. L-am inchis, i-am scos cartela, cardul si bateria, le-am curatat si le-am pus inapoi, apoi am lasat telefonul intr-un recipient cu orez. Oare daca il las peste noapte * sfat primit de la o colega care a trecut prin cateva situatii asemanatoare *, vor fi sanse ca dimineata sa isi revina?
Va rog, raspunde-ti daca ati trecut prin asta sau daca sunteti documentati si ajutati-ma si cu alte sfaturi, va rog!

Răspuns Câştigător
| David_Raluca_1989 a răspuns:

Orezul absoarbe apa si in cazul meu si a câtorva prieteni a mers. Personal, l am lăsat trei zile in orez pentru ca eu nu pot sa i dau capacul jos, dar am si avut rezultate. Orezul nu e păcăleală sau "o chestie din bancuri", cum am spus, absoarbe apa si daca ai si noroc s ar putea sa ti meargă. Din cate înțeleg eu, telefonul nu a stat foarte mult in apa, nu?

5 răspunsuri:
| Julia1188 a răspuns:

Nu cred ca daca lasi telefonul intr-un bol cu orez isi va reveni. Orezul ala nu are nici o importanta. Chestia cu orezul provine din bancuri. Adica ceva de genul, vin chinezii peste noapte si iti reparat telefonul. Telefonul se va usca si va porni, dar nu datorita orezului. Lasa-l fara baterie si cartela si apoi va porni. Succes!

| lilica06 explică (pentru David_Raluca_1989):

Pai, l-am scapat in cada si dupa 2-3 secunde l-am scos
Multumesc mult pentru afirmatie! Sper ca telefonul sa isi revina

| Marcel_Lucian_1983 a răspuns:

Da ai un prieten priceput sa defaca telefonul al usuci cu feonul 15 min. feonul trebui tinul la o distanta de 15/20 de cm de tel. si al mai intorci odata la 3 minute happy

| David_Raluca_1989 a răspuns (pentru lilica06):

Nu a avut contact cu apa foarte mult timp, ar trebui sa si revină. Succes!

| lilica06 explică (pentru David_Raluca_1989):

Multumesc mult! happy