| Savin_Catalin_1969 a întrebat:

Buna din nou, daca din greseala sterg windowsul, pot sa recuperez din datele avute pe un laptop? cand deschid laptop-ul imi arata ca atunci cand se face reboot, daca incerc sa instalez windowsul de la zero, oare mai am sanse sa recuperez din datele avute? pozele ma intereseaza cel mai mult. Multumesc.

13 răspunsuri:
| AnotherAnswer a răspuns:

Poți încerca cu system restore

| grigorearzoiu a răspuns:

Poti incerca una dintre
– System Repair dupa CD-ul de Windows(ineficienta daca problemele au fost cauzate de virusi)
– Montarea hardului in alt calculator (ineficienta, daca este calculatorul sigilat sau nu aveti cunostintele necesare)

– Reinstalare Windowsului pe o alta partitie (ineficienta daca problemele au fost cauzate de virusi, plus ca pot aparea probleme gen "access denied")
Daca nu reusesti cu astea nu mai este alta sansa. Fundita?

| Savin_Catalin_1969 explică (pentru grigorearzoiu):

Multumesc,oricum o sa apelez la un centru specializat.

| Savin_Catalin_1969 explică (pentru grigorearzoiu):

Laptop-u a fost cumparat in Italia, era cu windowsul preinstalat, nu are unitate optica, doar USB-uri.

| Gizăz a răspuns:

Dacă nu poţi sa intri în OS, degeaba. Trebuie reinstalat. Nu ai cum să recuperezi datele decât dacă ai avut ce era important pe alta partiţie din hard. Dacă ai avut hardul nepartajat, degeaba.

Răspuns utilizator avertizat
| gelu1970 a răspuns:

Daca instalezi windows sansele de a recupera pozele sunt destul de mici, nu imposibil.
daca laptopul are windows preinstalat, are o partitie Recovery.
in functie de de marca laptopului ai posibilitatea de a repara sistemul nu neaparat de a reinstala.
intr-un service adevarat asta au sa faca. si daca ai ghinionul sa dai de un service jalnic au sa iti spuna ca au trebuit sa reinstaleze sistemul de operare, deci adio poze si alte arhive.
am auzit din pacate ca unii au instalat un sistem de operare descarcat de pe net deci in concluzie nici nu stiau ca exixsta o tasta care starteaza recompilarea sistemului de operare. trist...
iti doresc bafta multa. ai grija pe mana cui il dai.

| Savin_Catalin_1969 explică (pentru gelu1970):

Multumesc, am sa caut in manual sa vad, poate gasesc tasta aceea.

| gelu1970 a răspuns (pentru Savin_Catalin_1969):

Ce marca e laptopul?

| Savin_Catalin_1969 explică (pentru gelu1970):

Buna, e vorba de un compaq, nu are unitate optica, doar usb-uri, nu am windows pe stic.

| gelu1970 a răspuns (pentru Savin_Catalin_1969):

F10 sau F11 e tasta recovery la HP/compaq
apesi pe acea tasta imediat dupa ce ai apasat tasta power
daca nu ai inlocuit sistemul de operare original, sau chiar daca l-ai inlocuit dar nu ai sters partitia recovery ar trebui sa intre in manager recovery si sa ai optiunea de reparare fara sa pierzi arhivele.
bafta. incearca prima data cu F11

| gelu1970 a răspuns (pentru Savin_Catalin_1969):

Am omis ceva: daca folosesti windows 7 poti intra cu F8 intr-un meniu ce iti ofera posibilitatea sa startezi in diferite moduri.
o sa ai screen negru si mai multe optiuni: mergi cu sageata jos pe a patra sau a cincea optiune... ultima configuratie ce a functionat corect sau ceva de acest gen. dai enter si poate ai norocul sa starteze.