| DOOOPX a întrebat:

Buna, dupa ce aleg un procesor mai bun, dupa frecventa, adica cu cat frecventa e mai mare cu atat este mai bun?

Si daca e asa cam ce frecventa ar fi ok pentru jocuri asa mai slabute sa zic asa gen CS:GO

Răspuns Apreciat de Editori
| GPA a răspuns:

Sunt mai multe lucruri de urmărit când vine vorba de alegerea unui procesor pentru PC.
În primul rând, trebuie să urmărești specificațiile plăcii tale de bază, adică suportul acesteia de pe site-ul producătorului ca să vezi ce tipuri de procesor suportă placa ta de bază, pe ce socket este și chipset-ul (Nvidia/AMD).
Ceea ce contează cel mai mult la un procesor, este numărul de nuclee fizice, memoria cache, tehnologia de fabricatie, consumul si cantitatea maxima de memorie RAM pe care o poate suporta!
Aici trebuiesc citite specificațiile plăcii de bază, ce-am vorbit mai sus, ca să vedem ce s-ar potrivi mai bine la tine.

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

In primul rand sa suporte placa ta de baza acel cpu, ca nu ai multe optiuni, restul a spus

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru cs go merge orice procesor aparut in ultimii 2-3 ani.

de ex, un procesor similar cu acest pentium de 300 de lei ruleaza 90% din jocurile existente pe detalii medii. http://www.pcgarage.ro/......50ghz-box/

| GPA a răspuns (pentru anonim_4396):

Pentium pentru gaming de buget frate laughing, ori ne zbatem pentru fps-uri ori nu.

Depinde ce placă de bază are, așteptăm răspunsul lui.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru GPA):

Am tras de un pentium din asta vreo 5 ani, si crede-ma, nu m-am zbatut pentru niciun fpc.

| GPA a răspuns (pentru anonim_4396):

Much better with I7winking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns (pentru GPA):

I5 is just fine

| CM7YRE a răspuns:

Ce buget ai si ce componente vrei sa achizitionezi, si ce componente ai deja? Frecventa, generatie, nuclee, thread-uri, chiar si socket (sa ti se potriveasca pe placa de baza, ca altfel...). Da-mi mesaj si te ajut cu sfaturi, idei.