| cristinaelisei a întrebat:

Buna,
Este pentru prima oara cand intraznesc sa cer ajutorul aici si totodata sa deschid un nou topic dar, sunt depasita de situatie si chiar nu stiu ce sa fac. Sunt si putin atehnica ce este drept….
Va rog sa ma ajutati intr-o problema pe care o intampin cu deconectarea brusca de la internet.
Am Fiberlink 1000 de la digi, wifi Huawei echolife hg8143A5, terminal nou instalat tot de la digi (max 3 luni) si Sistem Desktop PC Dell OptiPlex 3020 achizitionat de aprox.2 luni, SH.
Nu am probleme cu deconectarea internetului prin wifi, pe laptop si telefon functioneaza perfect.
(Din pacate pe laptop nu pot sa lucrez intrucat nu suporta programele de care am nevoie, motiv pentru care am achizitionat acest sistem. Nu stiu sa explic din punct de vedere tehnic, dar asa mi s-a recomandat).
Dar pe calculator conectat prin cablu, da. Functioneaza o ora, max doua…apoi se deconecteaza brusc. Scot cablu de alimentare din priza, dau un restart la calculator, isi revine…. apoi in scurt timp iar se deconecteaza.
Va rog mult sa ma ajutati, pentru ca nu stiu la cine sa mai apelez. Am incercat la cativa prieteni, carora le-am expus aceasta problema dar nu au avut nici o solutie.
Multumesc anticipat

3 răspunsuri:
| Wr3nch a răspuns:

Apelezi la digi pentru ca pare sa fie o problema cu routerul. Suni la serviciul clienti si te ajuta ei.

| Mandeliu a răspuns:

Incearca sa scoti router-ul din priza si sa il lasi asa vreo 10 secunde, dupa il bagi inapoi. Vezi daca mai ai problema. Daca intampini aceeasi problema, tot ce poti este sa apelezi la cei de la suport tehnic la digi.

| cristinaelisei explică (pentru Mandeliu):

Buna Mandeliu,
Multumesc pentru raspuns. Asa procedez in momentul in care se deconecteaza...scot router-ul din priza si dau un restart la calculator. Isi revine, dar dupa un timp iar se deconcteaza.