| Winners10 a întrebat:

Este posibil sa fi luat ceva virus pentru ca pe Facebook la o anumita persoana sunt simptomele ca si cum as fi blocat. Nu o mai gasesc si nici mesajele vechi nu le mai arata. Doar ca nici la alte persoane nu prea ma mai lasa sa trimit mesaje si nici sa ma uit la poze. Nici pagina principala de la Facebook nu o mai arata cum trebuie. Arata tot felul de prostibpe ea. Sa incerc sa reinstalez pc? Ceva sfaturi?
O zi buna

5 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Poti incerca sa scanezi sistemul cu ESET Online Scanner: www.eset.com/int/home/online-scanner/ (apesi pe caseta unde scrie "SCAN NOW")
Poate si cu Kaspersky Online Scanner: www.kaspersky.com/free-virus-scan
Si cu: Microsoft Safety Scanner(sau MRT in functie de sistemul de operare); MSS: www.microsoft.com/en-us/wdsi/products/scanner
MRT: ...tails.aspx (daca este nevoie, schimbi versiunea pentru cea de 32 biti)
Daca problemele persista, un clean install este mai mult decat recomandat.

| PainTech a răspuns:

Salut!
Pentru a propune un diagnostic bun te rog sa raspunzi la urmatoarele intrebari :

1. Calculatorul "s-a comportat ciudat" in ultima perioada? In ce fel?
2. Simti o scadere considerabila de performanta?
3. Au fost instalate recent programe/jocuri dubioase?
4. Acele "prostii" sunt reclame? Se afiseaza reclame cu continut sexual?
5. Ce componente ai? ( ma intereseaza procesorul, ramii, versiunea sistemului de operare )

O zi buna!

| Winners10 explică (pentru PainTech):

1. Da! Se incarca foarte foarte greu. La Facebook pagina de pornire imi arata diverse patratele si tot ce nu trebuie. Cand dau pe o poza pe Facebook click imi intra poza si imi iasa intruna si uneori nu ma lasa sa trimit mesaje la oricine.
2. Da. Merge mult mai greu.
3. Am instalat unele jocuri care mi lea mai detectat cu virusi si le-am pastrat.
4. Da. Printre ele mai sunt si reclame cu continut sexual + altele.
5. Procesot Intel 2.4 Ghz 4 Gb ram si Windows 7.

| PainTech a răspuns (pentru Winners10):

Ok, sunt convins ca PC-ul tau este virusat. Pentru a scapa de probleme poti opta pentru urmatoarele variante :

- Reinstalarea sistemului de operare ( Windows-ului )

- Instalarea unui anti-malware BUN ( recomand Malwarebytes, varianta demo e suficienta pentru o devirusare )

- Devirusare manuala ( Task Manager si Registrii, foarte NErecomandat daca nu ai ceva experienta )

*In cazul in care sistemul este atat de lent incat instalarea unui antivirus e imposibila ( am patit sa stau si 15 de minute ca sa se deschida My Computer ) poti folosi un antivirus pe un Live-Disk care nu necesita deschiderea sistemului de operare ( nerecomandat).

O seara buna! Mult noroc!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Iti apar si pete negre pe pagina principala?
Reinstalezi si Windows-ul. Verifici si ce aplicatii au acces la contul tau. Si scoti si toate extensiile (faza cu chenarele negre e de la blocatoare de reclame).