| Miley a întrebat:

Folosesc Linux, iar când am încercat să actualizez de la 14.04 la 16.04.2, nu am lăsat să se instaleze complet noua versiune și am închis laptopul, fiindcă nu se mai încărca nimic de câteva ore. Acum îmi apare un terminal în care îmi cere "login" și "password", dar nu mai știu acel "login", din care nu pot ieși. Am încercat să-l repornesc în timp ce apăs Shift, dar nu-mi apare nimic... Ce să fac? Dau fundă

2 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Sau iei frumos si pui din nou de la zero un 17.04. Eventual incerci un Mint, e bazat pe Ubuntu si arata/se misca foarte bine.

| JesseH a răspuns:

Ubuntu?

Încearcă: Ctrl + Alt + F7

Dar e rău că nu mai știi parola pentru administrator.

Pentru ubuntu, dar ai nevoie de parola de admin posibil că merge cu asta, în cazul în care rămâi în terminal și dacă dai Ctrl + Alt + F7:
sudo apt-get install --reinstall ubuntu-desktop

Mai vezi pe-aici: https://askubuntu.com/......ui-desktop