| PandaGirl13000 a întrebat:

Ieri mi-am aprins laptopul si nu a mers, adica, cand il aprindeam nu mi se vedea pe laptop, imaginea e neagra si ventilatorul nu se invarte, doar 2-3 secunde dupa ce l-am aprins iar dupa inceteaza. Nici nu mai scoate sunetul care il scotea.
Vreau sa mentionez ca led-ul care mi se aprindea acum nu se mai aprinde, doar la inceput.
Led-ul care arata ca e pornit are culoarea obisnuita.
Va rog ajutati-ma. Dau fundita

7 răspunsuri:
| crytical a răspuns:

Scoate-l de la incarcat, scoate acumulatoru, tine-l in jos si tine apsat butonu de power vreo 2 minute, baga inapoi acumulatoru si cablu de incarcare si deschide-l. Lasi mesaj sa zici daca a mers, pare ciudat, da merge.

| PandaGirl13000 explică (pentru crytical):

Am uitat sa mentionez ca eu nu am baterie la el si il tin doar in incarcator. Dar l-am lasat aprins vreo 5-10 min si s-a invartit ventilatorul. E posibil sa se fi ars placa video? Ce as putea face? :C

| gelu1970 a răspuns:

Desconecteaza incarcatorul si bateria in cazul in care are.
tine apasat in jur de 1minut sau chiar doua butonul on.
conecteaza cablul de curent si porneste.
in cazul in care continua cu acea problema trebuie sa iei in calcul defectiune destul de urata. cea mai urata si costisitoare, care da acest simptom e dezlipirea graficii de pe placa.

| PandaGirl13000 explică (pentru gelu1970):

Nu am baterie la el sad
L-am desfacut eu azi dar si l-am curatat de praf dar tot nu a mers. Nu stiu care e placa sau grafica ca sa vad daca s-a dezlipit.

| gelu1970 a răspuns (pentru PandaGirl13000):

Nu trebuia sa il desfaci. trebuia sa faci doar pasii ce ti-am scris. iar grafica nu o sa o vezi cu ochiul liber daca e dezlipita. ai facut ceea ce ti-am scris?

| PandaGirl13000 explică (pentru gelu1970):

Da,si nu a mers. Acum cand il pornesc scoate niste sunete, 2 bipaituri sau 3...

| Adrian_Surugiu_1998 a răspuns:

Cel mai simplu, daca nu stii mergi la un prieten/reparator care se pricepe in asa ceva. S-ar putea sa fie vreun fir ceva sau sursa. Bafta sper sa il poti repara.