| MyNameIsCata a întrebat:

Buna!

Ieri mi-am bagat telefonul in piscina ca sa incerc sa fac niste poze sub apa, telefonul fiind unul waterproof.Problema este ca atunci cand l-am scos, butonul principal a inceput sa imi faca figuri si sa se apese singur.Pe langa asta am observat ca m-i s-a facut condens sub sticla de la camera.Am observat ca atunci cand il pun la soare telefonul, si il las in jur de 4-5 minute, dispar acei aburi de sub sticla, iar cand il iau de la soare, dupa 2 minute apar la loc.Telefonul este in garantie si este un Iphone 7+ achizitionat de la eMag.Mentionez ca telefonul functioneaza perfect neluand in considerare butonul principal.Camera inca functioneaza numai ca pozele se vad in ceata.

Intrebarea me este:Il pot repara pe baza garantiei sau daca nu, aveti idee cum sa scap de condensul acela de la camera?

Mersi.

13 răspunsuri:
| D3I3 a răspuns:

Ceea ce ar trebui sa stii este ca chiar daca e rezistent la apa, e recomandat sa nu-l pui in apa!

| Mada1920 a răspuns:

Buna,singura modalitate ca sa il poti repara pe baza garantiei este de a nu spune celor de la reparatii ca ai introdus telefonul in apa.

| JulietteJokes a răspuns (pentru Mada1920):

Păi mai contează asta din moment ce telefonul este considerat unul waterproof? Telefoanele la care se tine cont de lucrul acesta la garantie au un material ascuns care la contact cu apa sau orice alt lichid isi schimbă culoare. Stiam ca nu contează la telefonele waterproof.

| Mada1920 a răspuns (pentru JulietteJokes):

In mod normal nu ar trebui sa conteze doar ca ei pentru a nu dori sa-l repare pot gasi motiv ca nu trebuia introdus intentionat in piscina.

| MyNameIsCata explică (pentru JulietteJokes):

Am aflat si eu de acest lucru.La iphone este ascuns acel material in slot-ul unde bagi cartela sim si din cate vad al meu e rosu :'(...

| MyNameIsCata explică (pentru JulietteJokes):

L-am lasat azi in soare si spre bucuria mea butonul home a inceput sa functioneze normal, slava Domnului...

| JulietteJokes a răspuns (pentru MyNameIsCata):

Oricum waterproof înseamnă
...Nu trebuia sa patesti.

| Gerard9965 a răspuns:

Il poti duce la un service pentru a-l repara. Costurile nu sunt prea ridicate. Cat timp era waterproof, nu trebuia sa prezinte asemenea probleme :?

| MyNameIsCata explică (pentru Gerard9965):

Se pare ca doar in specificatii e waterproof...

| Gerard9965 a răspuns (pentru MyNameIsCata):

Ce telefon e?

| MyNameIsCata explică (pentru Gerard9965):

Iphone 7 plus

| blackwolf906 a răspuns:

Iphone 7 plus e rezistent la apa ( water resistant) nu waterproof.Si chiar daca e rezistent la apa nimeni nu a spus ca ai voie sa il bagi direct in piscina.

| Rayden065 a răspuns:

Da, il poti da la reparatie. In cazul acesta, fiind un telefon waterproof, nu ar trebui sa ai nici un fel de probleme chiar daca te duci cu el in piscina, dar din moment ce ai avut, inseamna ca ceva nu a mers normal.