| Dnl_Daniela_2000 a întrebat:

Ieri mi-am scapat telefonul in apa iar dupa ce l-am scos din appa au aparut dungi pe ecran iar acesta s-a stins iar eu am incercat sa-l aprind... dupa l-am sters cu un prosop,am incercat sa scot apa din el, iar apoi a stat cam 2 ore in prosop si dupa l-am bagat intr-un bol cu orez...Credeti ca mai are vreo sansa?
Este Iphone 5s

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Apa intra rapid, dar se evapora incet dinauntrul telefonului.
Daca s-a umplut cu apa, singura sansa de recuperare este oprirea imediata (din buton), scoaterea bateriei (la iPhone nu prea e posibil acasa, doar la un service) si lasat sa se usuce complet (daca e posibil, pus intr-o pozitie in care poate curge apa afara prin careva orificiu). Timpul de uscare este si in functie de temperatura ambianta si poate dura de la 2-3 zile pana la o luna. Daca nu mai porneste nici dupa acea, asta e, probabil va costa o noua placa electronica. sau alt telefon.

| Axys a răspuns:

Pe viitor sa nu aprinzi niciodata telefonul dupa ce il scoti din apa scoti rapid bateria din el crtela sim si card micro sd.
Incearca pune-i bateria sa incerca sa il deschizi.
E posibil sa fac un scurt circuit. Sa se ara integratele de pe placa de baza al telefonului.

| Assassina a răspuns:

Eu cred ca da. Cat l-ai tinut in apa? A avut timp apa sa intre prin fiecare gaurica?

| Dnl_Daniela_2000 explică (pentru Assassina):

A stat cateva secunde ...Doar a cazut iar eu reoede l-am luat si l-am sters, apoi au parut dungi gri pe ecran si s-a stins...nu cred ca a avut timp sa intre peste tot

| Assassina a răspuns (pentru Dnl_Daniela_2000):

Of, eu zic sa il duci la reparatii. Personal nu cred ca este stricat, dar mai bine ceri sfatul unui specialist. Si oricum, daca zici ca a stat cateva secunde, sigur nu e afectat de tot, deci nu trebuie sa iti cumperi unul nou... Cred, sper.

| Eu2208 a răspuns:

S.ar putea daca are probleme doar ecranul ca daca a intrat apa in el ...imi pare rau dar trebuie sa iti iei adio de la telefon

Răspuns utilizator avertizat
| RazOl17 a răspuns:

Eu l-am lasat vreo saptamana in orez.

| mousesipc123 a răspuns:

Lasa-l in bol 3 zile. dupa ar trebui sa porneasca. asa mi-a facut si mie big grin

| razvanandrei484 a răspuns:

Lu bogdan e sooomn