| denisQ00 a întrebat:

Buna, in comuna mea este o problema mare cu internetul, sunt doar doi furnizori de internet (telekom si digi) nici unul nu are fibra optica (digi are dar doar fttc). Sunt client la digi si internetul e penibil si nu doar eu o spun, e foarte instabil, cateodata are viteze de 2-3 mbs, chiar daca in contract scrie 20 mbs, am zis la mama ca nu e bun internetul si s-a dus si a facut plangere, dupa a venit cineva de la digi a dat un speedtest si a zis ca merge prea bine si sa ne bucuram de el, dar e muulttt prea instabill merge cand are el chef, in jocuri am ping mare si foarte instabil (nu e de la wifi ca am conectat si prin fir) am un prieten care are tot de la digi si la fel e si el (internetul e prin cablu coax si daca vecinii mei se pun sa descarce ceva, s-a dus tot) La telekom ei au internetul prin cablu de telefonie fixa si viteza maxima la mine acasa cica ar fi de 12 mbs, nu stiu daca se poate mari viteza dar asa scria pe site ca internet L 12 mbs, dar nu stiu ce sa zic, dar internetul asta de la digi nu il mai suport... Stie cineva un sfat?

11 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Ia-ți net pe cartelă (ex Vodafone - 5 eu /lună = vreo 50 Gb)

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Telecom.

| denisQ00 explică (pentru sadrian46):

Adica?

| sadrian46 a răspuns (pentru denisQ00):

Adică Telecom este recomadarea mea.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Dar cum? Ca si eu am de la DIGI 300mbs la 5EUR si nu am nicio problema cu viteza. De pe ce descarci tu de sesizezi aceasta viteza mica? Cat despre jocuri... de cand ti se intampla asta?

| denisQ00 explică (pentru DoarBogdan):

Nu am fibra optica, infrastructura e fttc, adica e fibra pana la un stalp si de acolo e trasa sarma de cupru pana in casa, si faza nasoala e ca impart o latime de banda cu vecinii si daca mai multi il folosesc merge mai prost, si de asta as merge la telekom ca acolo macar am internet propriu si nu depind de vecini chiar daca am doar 12 mbs

| DoarBogdan a răspuns (pentru denisQ00):

Pai atunci nu stiu ce ai putea sa faci doar tu, pe langa vecinii tai. Alti furnizori prin zona, nu mai sunt? UPC?

| Wr3nch a răspuns:

Nu prea. La sate is oameni putini, deci nu vor investi in infrastructura. Daca vrei doar sa te joci online si ai telefon cu 4g poti incerca sa ti un hotspot sa vezi daca merge mai bine. Eu asa ma joc cand merg la ai mei la tara.

| denisQ00 explică (pentru Wr3nch):

Daca dau hotspot, merge si mai prost netu, nu am semnal.

| zilog a răspuns:

Rezolvarea ar fi sa faci ceva pe internetul lor și să îți cumperi tu ceva antene 5g pentru upload la satelit
sa cauti o firma de internet prin satelit

Eu sunt sigu ca sau mai ieftinit foarte mult

eu in anul 1997 aveam internet prin satelit
si atunci in 1997 am dat pe echipamente 1600 $

ACUM EXISTĂ DOUĂ TIPURI DE COSTURI
PRIMA VERSIUNE IN CARE DACA DOWNLODEZI PRIN SATELIT O SA AI 100Mbps sau mai mult pana la 900Mbps
doar dsa faci donwload prin satelit dar upload-ul sa plece prin internetul asta prost
asta ar fi cea mai ieftina solutie ca si echipamente si contracte
De exemplu ai da pentru o antena care stie sa faca doar download si un modem care stie sa faca doar download de la satelit vreo 400 euro
ma refer la unul capabil sa ajunga la 900Mbps
si uploadul sa il faci prin linie telefonica sau prin rds sau printr-o cartela telefonica de la Vodafone sau printr-o cartela sim de la Orange sau printr-un modem de la rds sau prin cablu de telefon fix sau prin LORA gratis
sau prin cablul normal de internet ala de UTP de la orice firma iti va da internet in locatia respectiva vei folosi acel internet doar ptca sa faci upload prin ea
iar download-ul il vei face prin satelit si vei da maxim 50$ / luna pe 300 Mbps in download.

Asta este cea mai ieftina rapida concreta solutie

iar solutia cealalta in care faci tu download prin satelit si upload tot prin satelit si nu mai depinzi de nici o firma du transmisie terestra
ar fi o investite cât o vilă frumușică in echipamente apoi in fiecre luna vei da 50$ la firma care iti furnizeaza tie internet

dar poti sa te complici daca ai bani sa cumperi echipament de interconectare la mai multi satelisti simultan ma cauti iti fac un server de BGP si p-link-uri
asta inseamna ca poti sa ajungi la o vidteza de download de 12 GB / SECUNDA!
nu Mbps
Nu MB
ci GB

pentru ca merge pe 12 conexiuni simultatne

| Balalau95 a răspuns:

"La telekom ei au internetul prin cablu de telefonie fixa"
cand ploua, ninge sau ingheata o sa ai internet din parti
iar upload-ul e foarte slab pe DSL (internet prin fire de telefon)
am avut DSL si stiu

in afara sa te muti, nu prea vad nici o solutie