| anonima188888 a întrebat:

Buna, in google meet, cand a dat profa share screen am vazut ca eu ma vad invers decat ma vad eu in preview. Am citit ca meetul imi arata mie versiunea ca intr-o oglinda si celorlalți versiunea reala. Intrebarea mea este, cum ma pot vedea si eu pe mine cum ma vad si restul? Vreau sa ma vad si eu ca restul. Ma puteți ajuta cumva? Se poate?

4 răspunsuri:
| Sekim a răspuns:

Problema este la aplicatie, nu la tine cum a spus colegul nostru. Aplicatia Google Meet inverseaza imaginea ca intr o oglinda. Spre exemplu, Discord nu inverseaza imaginea si se vede normal. Nu poti sa repari aceasta problema cu camera, deoarece nu provine de la tine si toti au aceasta problema rolling on the floor.

| anonima188888 explică (pentru Sekim):

Mersi de răspunshappy

| jj7700 a răspuns:

Preview-ul pe care il vezi tu e inversat ca sa imite o oglinda. Daca misti mana spre stanga ta, pe ecranul tau va aparea ca se misca spre stanga. Din perspectiva profesoarei, mana ta se misca spre dreapta ei, prin urmare, ea te vede miscand mana spre dreapta ecranului ei. Cand face screen share, tu vezi ecranul ei, care este invers fata de al tau din motivul explicat mai sus.

In general inversarea se face la nivel de driver de webcam si nu poate fi dezactivata usor. Motivul ei e simplu. Daca ai nevoie de exemplu sa iti aranjezi parul in timpul apelului sau sa te pozitionezi mai bine, este mult mai usor si intuitiv sa te vezi in oglinda. Daca ai vedea imaginea neinversata, te-ai chinui si ar dura ceva vreme pana sa inveti ca stanga ta e de fapt dreapta ecranului.

| anonima188888 explică (pentru jj7700):

Si nu pot dezactiva aceasta chestie? vreau sa ma vad cum ma vad restul