| wolfy_7097 a întrebat:

Buna, in legatura cu un Sistem Subwoofer Auto, pana ieri aveam niste cabluri normale trase peste tot, ieri mi-am cumparat un kit de cabluri pentru sistemul audio statie-subwoofer, in kit era si cablul remote pus, l-am tras si pe acesta, acum partea importanta e ca inainte aveam permanent reglat + cu REM-ul deoarece aveam buton pe cablul de +PLUS, acum ca am tras REM-outeul am observat ca Amplificatoru (Statia) porneste cand pun bornele + si - fara REM, deci porneste fara REMOTE, am pus si a doua STATIE (Amplificator) la fel, na statiile le-am folosit mult timp cu cablu intre + si REM dar acum as fi vrut sa o leg automat la casetofon, dar nu am cum deoarece cu sau fara REM e tot functioneaza, am incercat sa inversez + la REM tot acelasi lucru este, sa ma intalnit cineva cu o astfel de problema?

Multumesc
Cu stima, Florin B

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cablul marcat "+" se refera la polaritatea difuzorului din fata.
Remote inseamna "indepartat" (adica din spate, in cazul tau).

Daca nu te descurci, cauta un electrician auto, care se pricepe la sonorizare auto.

| wolfy_7097 explică (pentru Bula):

Nu asta ma intereseaza sad stiu foarte bine astea. Amplificatoru nu trebuie sa porneasca fara Remote desi porneste fara + pe remote si fara nimic pe remote. mersi oricum

| Bula a răspuns (pentru wolfy_7097):

Daca este alimentat, evident ca porneste.
Alimentarea nu se face prin firele de la difuzoare, ci separat.
Ai grija ca, usor poti arde amplificatorul, daca legi firele aiurea!