| DeeaDizz a întrebat:

In timp ce descarcam un film am descarcat din greseala si un virus si acum pe bara de instrumente imi apare o chestie Search Protect si cand deschid Chrome si Mozzilla in loc de Google imi apare alt motor de cautare, Vi-View. Mi-e foarte frica sa nu-mi distruga Windowsul. Cum sa fac sa scap de el dar fara sa reinstalez Windowsul? Va rog ajutati-ma! E urgent!

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Il depistezi in lista cu programe instalate in sistem din Control Panel (Add & Remove programs - Xp, sau Programs and Features - Windows7) si il dai afara prin uninstal sau remove. Iar pagina de start din browser trebuie modificata manual, in functie de configuratia browserului folosit.

http://www.youtube.com/watch?v=zk8oxvsIwgI

http://www.youtube.com/watch?v=Bxdq00Vr444

Nu dezinstala decat aplicatii care stii ca au legatura cu Search Protect.

https://support.google.com/chrome/answer/95314?hl=en

| DeeaDizz explică (pentru dannyel86):

Am sters singurul program ce parea suspect din Add&Remove programs dar tot nu dispare chestia aia de pe bara. La Chrome si Mozilla le-am modificat pagina de start insa la Internet Explorer daca dau pe bara de sus la Cautare (eu am Windows XP) si se deschide fereastra aia mica imi apare tot prostia ai cu Vi-View si nu reusesc s-o scot.

| dannyel86 a răspuns (pentru DeeaDizz):

In internet Explorer, intri la Tools, apoi in sectiunea "Manage add-ons". Verifica fiecare sectiune (Toolbars and Extensions, Search providers) si elimina de acolo aplicatiile nedorite. Apoi intri la Tools -> Internet Options pentru a modifica pagina de start. Sper sa te descurci.

| DeeaDizz explică (pentru dannyel86):

Multumesc mult! Va multumesc tuturor! :*

5 răspunsuri:
| express11 a răspuns:

Ai norton antivirus? incarca de pe google norton eraser power, foloseste-l, si daca ai vreun virus il va sterge.