| AndreiVlad0 a întrebat:

Buna, intrebare pentru depanatori tv: am schimbat placa digita bn41-02568b cu una tot asa, dar nu corespunde codul bn94..., problema este in felul urmator, nu alege culorile bine, filmeaza, dar nu are culorile bune, fata la oameni o face verde, mi s-a spus sa inverc sa schim panelul din meniul service, am incercat si asta dar nu am reusit, daca stie cineva va rog sa ma ajutati, ofer funda., este vorba despre un Samsung uhd.

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Pentru a se vedea culorile bine, intai trebuie sa ai prezente cele 3 culori de baza: rosu, verde, albastru (RGB).
Totodata intensitatea celor trei culori trebuie sa fie egala. Reglarea si verificarea echilibrului culorilor se face cu imagini-test.
Daca pe ecran fetele oamenilor se vad verzi, atunci ori componenta ROSIE lipseste /e prea slab, ori culoarea VERDE este prea tare.
Cel mai probabil este sa lipseasca culoarea rosie, ceea ce poate fi cauzata de un contact prost sau o defectiune electronica pe linia culorii rosii.

Un asemenea defect se poate depista de catre un electronist priceput, folosind un osciloscop si mira de reglaj.