| AlexRO150 a întrebat:

Buna, is la cineva si are un smart tv si eu am un hard cu filme si nu imi da optiunea video, doar muzica si poze si setari si la setari apare doar informatii si cam atat. Cum fac sa mearga? Funda
Ps apare si ceva update software cand bag hardul.

Răspuns Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Televizorul recunoaste automat daca bagi un stick de memorie sau un hard disk extern in mufa USB.
Pentru a le putea citi, intai suportul conectat trebuie sa fie formatat intr-un format acceptat de televizor (FAT, Fat32, Fat32ext, NTFS etc.). Daca formatul suportului conectat este recunoscut, atunci televizorul il scaneaza pentru a gasi poze, filme, muzica inregistrata.
Tot ce gaseste "inteligibil" este afisat pe ecran, sub forma de liste. Daca nu apare nici o lista dupa cautare, atunci ori formatarea stick-ului de memorie sau a hard diskului, or formatul fisierelor (de imagine /video /sunet) nu sunt recunoscute de televizor.

Informatiile despre formatarile, respectiv a tipurilor de filme suportate sunt date in specificatiile televizorului (vezi fabricantul si modelul aparatului) si/sau in ajutorul (help) din meniul televizorului.

Ca urmare, pentru a vedea filmele de pe hard disk, trebuie intai sa-l formatezi compatibil cu TV-ul, iar filmele sa fie si ei in format recunoscut de TV.

1 răspuns:
| sierra1 a răspuns:

Cum se cheamă smart teveul ăla?

| AlexRO150 explică (pentru sierra1):

Samsung

| sierra1 a răspuns (pentru AlexRO150):

și mai cum

| AlexRO150 explică (pentru sierra1):

Nu stiu