| MIB a întrebat:

Buna la toata lumea! Vreau sa precizez de la inceput ca nu ma pricep de loc la drivere, si alte chestii-trestii din astea. Azi mi-am dezinstalat din greseala driverul pentru sunet, numit soundmax integrated digital audio, am vrut sa dezinstalez un alt program si din greseala am dezinstalat driverul de sunet. Dupa aceea am observat ca pc-ul nu mai scoate nici un fel de sunet, atunci mi-am dat seama ce am facut. Am descarcat din nou driverul, si cand vreau sa il instalez imi da o eroare, zice ca nu gaseste driverul, sau asa ceva, probabil nu am descarcat eu ce trebuia, nu stiu... ce as putea face? Oare sa iau alt tip de driver, oare functioneaza? Ajutor va rog!

4 răspunsuri:
| Dannyjj a răspuns:

Salut, ce windows ai, da un id de mess printr-un mesaj şi te ajut eu cu driverul.

| Yugeen a răspuns:

Salut,

In principiu exista driver-ul pentru chipset care ar trebui sa iti recunoasca si sunet-ul... sau o sa ai driver dedicat pentru sunet... dar trebuie sa il cauti pe site-ul producatorului placi de baza (sau laptop-ului, daca nu vorbim despre un sistem "desktop")!

Mai poti incerca sa dai dr. click pe My Computer-> Properties-> Hardware-> Device Manager si acolo sa cauti "scan for hardware changes" (pe care ar trebui sa il gasesti tab-ul "Actions", in dreapta la "File", sus, in stanga happy ).
Poate ai noroc si driverele de sunet sunt integrate in pachetul de drivere pe care il are windows-ul...

Succes! happy

| zdrangoi a răspuns:

Ar trebui sa ai un cd cu driverele (daca ai cumparat calculatorul nou din magazin.
daca nu, trebuie sa stii exact denumirea de la driverul pentru placa de sunet, de exemplu : SoundMax Audio Driver 5.12.01.3620.
daca nu-l stii poti desface capacul de la carcasa calculatorului sa citesti exact ce scrie pe placa de sunet sau sa intri in "BIOS"-ul calculatorului si sa aflii, bineinteles asta daca stii.

| MIB explică:

Multumesc frumos tuturor, dar imediat ce am postat intrebarea, am si rezolvat problema, nu ma intrebati cum ca nici eu nu prea stiu exact, stiu doar ca am instalat acel driver de care ziceam ca l-am descarcat, erau mai multe foldere, trebuia sa rulez executabilul din folderul corect...norocul prostului laughing Oricum, multumesc tuturor pentru ajutor!