| Hasss a întrebat:

Buna la toti am si eu o problema acum o luna jumate a fost o furtuna si eu ma jukam la un pc mai vechi si dintr-o data a tunat afara si sa luat lumina repede cand a tunat s-a ars si pc-ul de la ce poate sa fie in spate s-a auzit ceva PAC dar am crezut ca poate s-a auzit de la tripla dar tripla merge m-am gandit ca e de la sursa dar in pc intra curent m-am gandit ca poate e de la placa de baza dar pe ea este un beculet verde si se aprinde daca il bag in priza dar cand ma duc sa apas pe buton nu porneste stie cineva de la ce poate fi? mi-e frica sa ma duc cu el la service ca poate imi iau teapa cum sia mai luat un prieten de-al meu mie ca poate baga vreo vrajeala dea lor si zic ca e de la procesor sau de la mai stiu eu ce si imi baga altceva mai prost din asta nu m-am dus cu el... plz raspundeti dau funda dacai adevarat! poate exista vreo modalitate fara sa ma duc cu el la service
Funda!

4 răspunsuri:
| Shahrukhkhan91 a răspuns:

Incearca sa scoti bateria de pe placa de baza, si cu o surubelnita faci atingere intre + si - care veneau de pe placa de baza la baterie. Cu pc-ul scos din priza stai asa vreo 5 minute, pe urma pui bateria la loc il bagi in priza si vezi daca merge. Daca nu merge incearca si cu alta sursa, este posibil ca aceasta sa nu mai dea curent in toti conectorii. Bafta!

| bilopart a răspuns:

Sau ars condesatorii de pe placa!

| Atlanthenian a răspuns:

Nu e recomandat pe furtuna folosirea unui aparat electronic, deoarece fulgerul sau tunetul are rezonante sau impulsuri electrice si/sau electromagnetice in jur, afectand reteaua electrica la o anumita zona, uneori provocand suprasarcini si/sau socuri electrice. Calculatorul este format din mai multe piese, in general de marimi mici, iar un tranzistor sau condensator ori alta piesa poate fi arsa. Problema poate fi la reteaua din calculator care asigura functionarea cu electricitate, la un anumit terminal, sau in anumite locuri cheie de functionare sau intr-o alta parte a vreunei placi. Cand te uiti la placa vezi ca piesele sunt legate printr-o anumita retea ca niste linii de metal, iar daca unul sau un punct de legatura e ars se compromite o arie larga de functionare.
Asigura-te totodata ca HDD-ul, memoria si alte piese cheie ale calculatorului nu sunt arse. Sper sa nu fie calculatorul prea vechi, ca unele componente/piese nu se prea mai gasesc (asa usor). Poate fi la butoanele din fata, precum cel de pornire sau la anumite fire de legatura. Nu stiu ce sa-ti recomand.

| TasteTheRainbow a răspuns:

Salut. Aia ce bateria ce zice useru de mai sus e resetare de bios, si nu prea are nici o logica. Problema ta pote fi de la placa de baza sau sursa, asa cum ai spus si tu, chiar daca la prima impresie iti par functionale. Ele pot fi arse partial. ce-a mai simpla solutie e sa incerci alta sursa pe pc-ul tau, sau daca ai un creion de tensiune, sa pui pe cineva ca masoare amperajul la fiecare molex in parte (mufele care intra in palca de baza si diferite unitati optice si hdd) si sa vezi daca acestea corespund cu cele din specificatiile tehnice ale sursei tale. Sau il poti duce la service-ul unei firme seriose, nu te pacaleste nimeni, se face un contract de intrate/primire cu toate specificatiile sistemului tau, codurile pieselor, etc. Bafta