| Hasss a întrebat:

Buna la toti am si eu o problema la un calculator de-al meu ieri de diminieata l-am aprins am stat vreo 10-15 minute si s-a dat restart fara sa apara ecrane albastre sau altceva l-am aprins din nou am stat tot asa 10-15 minute iar s-a dat restart si dupa aia dupa ce se incarca windowsul se facea ecranu albastru si scria ceva cu albu stop x00000000x cam asa ceva nu apuc sa citesc am zis sa sal curat de praf ca nul curatasem deloc si am zis ca o fi de la asta dupa ce l-am curatat de praf mi-a mers 1 ora si ceva si iar a inceput sasi dea rr intruna apoi am incercat sa-i dau repara la windows dar la 99% sa facut ecranu albastru si s-a dat rr ultima solutie pe care am avut-o a fost sa bag windownsu dar problema este ca cateodata imi zice asta1386/ntkrnlmp. exe cloud not be loaded
The error code is 4... dar daca incerc de mai multe ori trec si de asta
cand ajung sa instalez windowsu acolo la windows setup formating se blocheaza pe la 15% pe la 28% si pe la 45% se face ecranu albastru si iar restart nu stiu ce sa fac numai inteleg nimic ce ar trebui sa fac ca sa pot baga windowsu?
plz spuneti-mi ce sa fac vas fi recunoscator daca m-ati ajuta please
dau funda sigur 100% dar numai sa ma ajutati va rog din tot sufletu

6 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Ceea ce ai tu se numest blue screen (ecran albastru cum ai zis tu)
Incearca sa reinstalezi windows-ul.Daca zici ca-ti face cum iti face,incearcacu alt windows,alt cd,nou nout sa fie. Daca nici asa nu merge incearca cu alta versiune de windows. Daca iar nu merge, incearca sa pui alt hard la pc-ul tau sa vezi daca porneste, s-ar putea sa fie del hard.

| Paprik a răspuns:

Ai hardul stricat 90 %. Incearca sa bagi alt hard la tine si vezi daca functioneaza.
Incearca totusi sa scoti si bateria la bios cateva minute si bag-o la loc.
Noroc!

| eDDy a răspuns:

1. Poate fi de la caldura, mai patesc si eu asa, cand es dintr-un joc imi da rr si tot ecranu albastru.

2. Poate firele de la butonu de restart fac contact thinking

Sfat: Cheama un profesionist, vezii tu unde gasesti, nu te costa mult, depinde ce are pc-ul. Eu mi-am facut PC-ul pe bucati si am chemat un om care se pricepea la calculatoare si el mi l-a facut... merge struna.

| xXDVDXx a răspuns:

Am 2 variante:
1.Reinstalezi windowsul cu un CD din ala,fara sa mergi nicaieri, chiar daca nu apare nimic pe ecran porneste imediat, sau
2.Mergi cu el la un specialist, la un magazin de calculatoare...
Sper ca iti e de folos raspunsul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hardu,asa mi s-a intamplat si mie, si vezi ca tot ce ai pe hard has gone.

| KosmyTheBoss a răspuns:

Pai pot sa fie 2 probleme
I.Ori ti-a crapat o componenta din partea hardware interior
II.Ori ai cel mai urat virus din lume care iti mananca tot da tot ce ai in calculator si nu poti sa reinstalezi windowsu.
Pai un sfat de al meu e ca poti sa til duci la service si sa vada cei de acolo ce are big grinwinking