Întrebare recomandată | cscaramel a întrebat:

laptop-ul meu(vaio) se misca foarte incet, cu toate ca antivirusul meu imi spune ca nu am virusi, asa ca ma gandeam sa il resetez la setarile din fabrica sau sa reinstalez windows-ul (windows 7), deci practic sa sterg tot de pe el, dar nu prea stiu cum...ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| pozeanimate a răspuns:

Nu te aventura in instalarea unui windows
desi ..noi toti am facut-o
hai sa-ti dau cateva sfaturi
1.sa ai driverele de la internet
desi multi iti vor spune ca windows 7 are drivere integrate, sa stii ca nu toate placile lucreaza cu driverele din windows
2. windows bootabel
3.creaza o partitie de 30 gb si instaleeaza in partitia creata
daca ceva nu reusesti, vei putea intra in windows precedent
4.majoritatea programelor, chiar si virusi se instaleaza in autorun
asa ca, START, scrii msconfig.exe dai pe enter, alegi tab, la startup
http://www.optimizingpc.com/i/w7/msconfig_startup.png
debifeaza totul, in afara de antivirus
foloseste ccleaner sa curati registru (regedit)
fragmenteaza pc

8 răspunsuri:
| onasis1961 a răspuns:

Poate ai viteza mica pe net si asta er fi cauza.

| relian a răspuns:

Sa resetezi la setarile din fabrica? Pai ce laptopul este telefon? Cauta aici la mine la raspunsurile mele si vezi cum poti instala un windows fresh si apoi calculatorul iti va rula f usor si asa cum trebuie de rapid. Elimina orice partitie daca ai acolo 7-8 lasa doar o singura partitie si dai format la tot hardul si instaleaza wind din nou. Apoi instalezi doar ce ai nevoie si atit.Si atunci cind instalezi orice program, messu sau mai stiu eu java sau oricare alt program ai grija sa debifezi sau sa nu accepti nimic in afara de acel program.Fii atenta ca de obicei te intreaba si sa dai next.Tu citeste cu atentie ce spune acolo si dai ignore sau debifezi acele aplicatii.Acele programe, aplicatii care se pot instala odata cu un program ce tu il vrei sint setate cele mai multe sa se upgradeze automat si fara sa te intrebe si nici sa iti arate.Si uite asa azi un program mijne altu se aduna acolo balamuc si tu habar nu ai ce se intimpla dar observi ca calculatorul se face pe zi ce trece mai slow.Ca urmare o singura partitie, instalezi doar ce ai nevoie si atentie cind instalezi.Bafta si spor la instalare.

| DDCC a răspuns:

Bună!
Vezi astea două
http://www.totuldesprecalculatoare.ro/......as-cu-pas/
și http://youtu.be/2y69_IUbxCo
Ce antivirus ai?
Nu trebuie neapărat să ai viruși, e destul să ai o groază de programe pe el care rulează la Startup sau erori de regiștri, scurtături și altele.
Încearcă asta:
CLick Start> Run> msconfig.exe > bifezi Diagnostic Startup, Apply și Ok.
Pentru viruși scanează tot cu Malwarebytes sau Hitman Pro.
În unele situații doar reinstalarea sistemului rezolvă problemele.
Sau, utilitarul System restore.

| RoxanaCC a răspuns:

Vaio au un buton de "assist". O sa isi reinstaleze windows`ul automat. Cel putin al meu asa face, dar eu am windows 8...

| Auras95 a răspuns:

Daca nu stii sa reinstalezi windows, mai bine ai chema pe cineva care stie ca asa daca nu stii cine stie ce faci... sau daca tu crezi ca poti uite http://www.programecalculator.ro/......windows-7/ pas cu pas si uite si un tutorial http://www.youtube.com/watch?v=2y69_IUbxCo, succes sper sa iti faci laptop-ul!;)

| Trololoolololool a răspuns:

Ia-ti windows Xp. e cel mai bun

| iamsohigh a răspuns:

Dacă se mișcă greu ( în sensul că se încarcă greu, etc. fără să se blocheze ) poate fi datorită Internetului și e posibil să nu ai viruși...happy și eu am aceași problemă...

| iamsohigh a răspuns:

Dacă se mișcă greu, fără să se blocheze poate fi din cauza Internetului...happy și mie îmi mergea foarte greu și credeam că am viruși, dar de fapt era din cauza Internetului.big grin