| SafirulDeHartie a întrebat:

Buna, lucrez cu bicicleta si deseori cand trebuie sa ajung la destinatie GPS-ul meu favorizeaza drumurile principale si parcurile sau chiar atractiile turistice si nu scurtaturile prin alei sau stradute, deseori cand trebuie sa ajung intr-un punct ce nu are neaparata conexiune cu un drum national sau principal spre exemplu GPS-ul face ruta pe drumul principal care de cele mai multe ori are trafic, in loc sa il faca prin stradute cu care ajung considerabil si vizibil mai repede fata de un drum principal cu trafic sau fara.
Deci intrebarea mea este ce GPS sa folosesc pentru a ma duce exact unde am nevoie fara atractii turistice, drumuri nationale sau principale sau parcuri? Este vorba de bicicleta care se poate strecura si tria pe strazile cu sens unic daca nu e pericolos.
Pana acum am folosit Google maps care favorizeaza tot, parcuri, drumuri principale, atractii turistice si uneori face chiar si ocoluri ridicole.
Waze care favorizeaza doar drumurile principalale, dar totusi este vizibil ca e mai scurt pe alei/stradute.

Răspuns Câştigător
| dinaprilie a răspuns:

Stradute si aleiute si si nu sunt considerate de catre gps drumuri pentru bicicleta..incearca sa setezi modul pentru mers pe jos si vezi asa.

| SafirulDeHartie explică (pentru dinaprilie):

Notat, multumesc pentru idee, am sa fac asta de indata!

8 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Setezi la gps timp mai scurt, sau distanta mai scurta, ori ce mai are ala acolo.
Intra la setari si seteaza ce doresti tu, ori ce are acel gps ca setari.

| SafirulDeHartie explică (pentru relian):

Din pacate nu are nimic folositor, am verificat viguros dar exista doar chestile de baza nu si preferinte la rute.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Încearcă aplicația Komoot.

| SafirulDeHartie explică (pentru anonim_4396):

Am descarcat-o, nu pot astepta sa o incerc, multumesc pentru nume!

| Anuket a răspuns:

O iei tu pe unde vrei și te orientezi după gps unde te aflii.

| SafirulDeHartie explică (pentru Anuket):

In lipsa de altceva am sa incerc asta, multumesc!

| Anuket a răspuns (pentru SafirulDeHartie):

Alceva nu e posibil căci tu din câte am înțeles vrei pe unde nu există pe google maps.
Era o dată de salvat traseul pe care l-ai făcut, cum ar fi să adaugi un drum. Dacă merge asta, a doua oară când va trebui să treci pe acolo îți va arăta drumul. Nu știu dacă mai este posibil.