| Yuya a întrebat:

Buna, ma poate ajuta cineva? Azi a fost un instalator sa imi monteze termostat la centrala. Dar am ajuns acasa acum si am vazut ca nu merge... degeaba il setam la o anumita temperatura ca nu porneste...

6 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Legarea termostatului e treaba de electrician.
Daca e un Emos, s-ar putea ca schema electrica sa fie greșită, mai exact in instrucțiuni au pus schema de legare pentru aer condiționat, astfel încât legat după schema, centrala pornește când temperatura mediului creste peste cea setată.

Bula
| Bula a răspuns:

Cand vine instalatorul dupa bani, cere sa-ti arate cum functioneaza. happy

| darrio2007 a răspuns:

De regula nu instalatorul face asta ci un mester care se pricepe la centrale. Vezi ca are 3 locuri in care se conecteaza firele care vin de la centrala. Daca nu ti le-a conectat corect nu functioneaza. Nu ti-a facut proba dupa ce ti l-a montat? Nu ai spus ce termostat ai. Mecanic sau electronic.
Este ca ăsta?
https://termostat.compari.ro/computherm/q7-p63989017/

| sierra1 a răspuns:

Ar trebui să-l rechemi pe meșter să vadă care e treaba - poate a făcut el ceva nașpa

| xerxes1 a răspuns:

Apa calda functioneaza?

| sweetys a răspuns:

Eu la termostat am un fel de punctulet in care trebuie sa bag un ac sau scobitoare ca sa imi ia setarile si sa porneasca. Daca erau probleme cu conectarea ma gandesc ca iti aparea un cod de eroare pe afisajul centralei. Sau termostatul nu este compatibil cu centrala.Dar cel mai bine chemi ori perpersoana care ti.a instalat termostatul ori cei cu centrala.