| anonim_4396 a întrebat:

Ma poate ajuta si pe mine cineva in legatura cu o problema pe care o am cu laptop-ul? Ieri am dezinstalat facebook video call pentru ca nu imi mergea pe Mozilla Firefox.Mergea numai pe Google Chrome.Am dezinstalat facebook video call dar nici o schimbare.Am dezinstalat atunci si browserul Mozilla si l-am descarcat din nou.Cand l-am descarcat(de pe ro.malavida) mi s-au descarcat si alte programe si reclame ca sa le zic asa.Am vrut sa le dezinstalez ca sa scap de programele de care nu am nevoie.Am dat restart la calculator si cand am intrat la control panel din nou am observat ca imi mai arata doar cateva programe acolo.Nu imi mai arata toate ca inainte.Ma puteti ajuta? 1.De ce nu imi mai arata toate programele? si 2 de ce video call la facebook imi merge doar pe Google Chrome? Cand dau video si sunt pe Firefox imi spune ca trebuie sa instalez programul( pe care l-am instalat deja de vreo 6 ori) Funda si vot pentru ceilalti.Multumesc!

4 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Ai de aface cu un adware, adică ți-ai infectat pc-ul de la adware-urile provenite de pe malavita, care se stie că e plin de viruși comerciali, ca adware-ul, de exemplu, dar nu exclud și spyware(ăla e cam...periculos).
Remediu:
Descarcă și scrie pe Un Cd:
http://www.avira.com/en/download/product/avira-rescue-system
ISO-ul nu exe-ul
Scriel pe un Cd
butează cu el
Deviruseaza windows-ul și datele din sistem.
Asta ar trebui să elimine virușii comerciali.
Succes, și pe viitor să fii foarte atenta de unde descarci softul.Indiferent că sau nu comercial, softul se descarcă numai de pe site-ul producătorilor, ingdiferent de ce platformă sau sistem de operare folosești(și pe linux daca descarci și instalezi soft din surse neomologate„" ai șanse de 90% să îți infectezi sistemul).
Pentru Windwos poți apela sa softpedia.Acest site aparține unei firme partenere micrsoft de 15 ani, deci nu are soft infectat, sau alte prostii cum sunt pe malavita(ce are și torenzele, unde sunt seederi ce au soft contrafăcut cu viruși, că de aia fac seed gratis și fac seed și pe fileliste, simultan). Succes

| Seby90 a răspuns:

Bravo, debordezi prostia umana, esti tare. Mozzila are suport si pagina oficiala si tu il dl de pe toate siteurile putrezite. Meriti toti virusii si addurile pe care ii ai.

| KhludCiprian a răspuns:

- Ca sa dezinstalezi programele nedorite iti recomand sa cauti: Adaware (versiunea grauita) ce iti cauta programele malitioase
- Pe viitor cand dezinstalezi cauta: "revo uninstaller" - versiunea gratuita ce iti sterge programul cu tot cu resturi
3. Programele ce iti pleaca automat pot fi de obicei gasite daca lansezi: msconfig si ai o sectiune de "startup" si acolo poti dezactiva tot ce nu intelegi
4. (punctul 2) Depinde de Facebook ei pot sa faca plugin de Firefox sa mearga sau nu. Daca nu iti merge, raporteaza pe situl Facebook si ei poate au sa iti dea o solutie sau cel putin sa incerce sa fixeze pe viitor. https://www.facebook.com/help/www/326603310765065

Nota: n-am folosit niciodata apelul video pe Facebook dar de obicei asa ar trebui sa reactionezi: daca nu-ti merge placa video, sa raportezi pe situl producatorului. Daca nu iti merge un plugin sa raportezi la creatorii pluginului sau ai browserului.

| VirusMan a răspuns:

Un sfat de la mine... cand mai descarci software de pe net; mai ales daca sunt gratuite, atunci descarcale de pe site-ul oficial, in acest caz ai fi putut instala firefox from here: ...gle.ro/url
La celelalte intrebari... eu sunt pe linux un sistem mult mai bun ca windows.