| andrei755 a întrebat:

Mi-am achiziționat o placa video ASRock Radeon RX580. Ar trebui sa o las asa cum a venit, cu pasta termoconductoare din fabrica, sau sa-i înlocuiesc pasta cu una Artic Silver 5? Adica curiozitatea mea este următoarea: care pasta da randament mai bun, cea stock sau cea achiziționată de mine?

Răspuns Câştigător
| LPCTSTR a răspuns:

Idee stupida?!
Este total recomandat sa aplici o alta pasta daca are o conductivitate termica mare (peste 8 W/mK) pentru ca cele venite de la producator au niste standarde medii-mediocre.

8 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Te maninca? E o vorba foarte buna in engleza... "if it ain't broke, don't fix it"

| Jipa95 a răspuns:

De ce ai face asta? Cu siguranta pasta termica arctic silver 5 este mai buna decat cea aplicata la placa video, dar avand in vedere ca placa este noua cel putin pana nu iese din garantie, las-o cu cea stock. Oricum, nu ai sa castigi decat 2-3 grade C in minus, nesemificativ, si cel mai grav este ca pierzi garantia.

| LPCTSTR a răspuns:

Pastele conductoare din fabrica vor fi intotdeauna mai putin calitative.
Daca pasta ta are o conductivitate termica mai mare de 7-8, nu strica s-o aplici.

| LPCTSTR a răspuns (pentru LPCTSTR):

Opa, am uitat să menționez: nu umbla la ea dacă mai vrei să ai garanțiewinking

| DarthNiger a răspuns:

O schimbi doar in caz ca e nevoie sa o schimbi, de ce ai schimba pasta daca nu are nicio problema?

| XYZ02 a răspuns:

Te rog frumos sa imi explici si mie cum ti-a venit aceasta idee stupida?

| XYZ02 a răspuns (pentru LPCTSTR):

Da,o idee stupida si daca nu ma crezi o sa vezi ca nu sunt singurul care are aceasta parere.

| LPCTSTR a răspuns (pentru XYZ02):

Idee stupida?!
Este total recomandat sa aplici o alta pasta daca are o conductivitate termica mare (peste 8 W/mK) pentru ca cele venite de la producator au niste standarde medii-mediocre.

| Al3x998 a răspuns:

Las-o cu pasta din fabrica. daca umbli la ea pierzi garantia.