| Huntryo23 a întrebat:

Mi-am cumparat recent un microfon cu mufa jack. Eu la laptopul meu am o singura mufa jack, aia de la casti. Faza e ca nu pot folosi microfonul, imi zice ca am casti si atat, spre ex pe Microsoft teams unde poti alege unul din mai multe microfoane pe care sa le folosesti, nu imi identifica microfonul asta. As putea face ceva ca sa pot folosi microfonul care e bagat in mufa de casti?

5 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Toate laptpurile ce mi-au intrat pe mana in ultimii 10 ani aveau fie 2 mufe separate, fie una singura, dar Combo.

Deci nu prea cred ca e "o singura mufa jack, aia de la casti".

Nu am incercat sa conectez doar microfon la o astfel de mufa, tot ce am testat au fost casti de telefon, sau casti cu microfon cu o singura mufa jack.

Daca nu poti face rost de un alt laptop cu o singura mufa sa testezi si pe acela, cred ca cea mai buna idee ar fi un adaptor USB: (microfonul trebuie sa aiba in total 4 zone de contact)

https://www.amazon.de/......07RRZYZFV/ tag=googshopde-21&linkCode=df0&hvadid=356459129175&hvpos=&hvnetw=g&hvrand=10248136226334974121&hvpone=&hvptwo=&hvqmt=&hvdev=c&hvdvcmdl=&hvlocint=&hvlocphy=9042066&hvtargid=pla-779930813960&psc=1&th=1&psc=1&tag=&ref=&adgrpid=72499139232&hvpone=&hvptwo=&hvadid=356459129175&hvpos=&hvnetw=g&hvrand=10248136226334974121&hvqmt=&hvdev=c&hvdvcmdl=&hvlocint=&hvlocphy=9042066&hvtargid=pla-779930813960

SAU testeaza inainte si in alte programe: Skype, Signal, Telegram, Zoom.

| Huntryo23 explică (pentru NLS):

Ba da, chiar o singura mufa jack are, daca te ajuta cu ceva e Lenovo g500 si fix langa mufa are desenat doar un model de casti... Imi poti recomanda un alt microfon poate care sa nu aiba nu stiu ce pretentii, care sa mearga usor la un model mai vechi de laptop si care sa aiba mufa usb?
spre ex, pe asta: https://www.emag.ro/......DJ2DR7BBM/ e ok?

| NLS a răspuns (pentru Huntryo23):

Eu nu am recomandat niciodata aceasta firma, face produse care nu au durata mare de viata, pretul ar trebui sa-ti spuna asta.
Insa daca tot vrei sa iei de la ei, macar ia ceva mai high end, pentru doar 10 ron diferenta.

Are membrana mai mare, in traducere e mai sensibil.
Insa acest model e omnidirectional, adica preia sunetul de jur imprejurul lui (din toate colturile incaperii in mod egal).
E ideal pentru grupuri in special.
Cand nu doresti asta, si vrei sa estompeze sunetele ce vin din cealalta jumatate a lui, trebuie sa cauti un microfon tot cu tehnologie condenser, insa cardioid (acesta preia mai bine sunetul doar cu o fata a lui, partea care e indreptata spre tine, si estompeaza sunetele din cealalta jumatate).

| Huntryo23 explică (pentru NLS):

Multumesc mult! mi-au fost super de folos informatiile, nu sunt cel mai priceput in domeniul it, pana la pandemie nici nu prea am interactionat asa tare cu domeniul asta. imi poti recomanda o firma mai rezistenta sau un microfon cu usb pe care ar merita sa il achizitionez? nu vreau sa mai arunc banii aiurea, tocmai ce l-am luat pe ala cu mufa jack degeaba ca nu merge...

| NLS a răspuns (pentru Huntryo23):

Https://www.emag.ro/......DT1QJMMBM/

Acesta e cardioid, se aude doar din fata.

/////////////////////////////////////

Daca pretul e mare,
acesta e urmatoarea mutare: Trust Mico 20378
Pe eMAG nu se specifica, dar am gasit intr-un review de specialitate ca e tot cardioid (unidirectional, doar din fata ia sunetul, in partea opusa estompeaza). Cauta-l tu, ca e foarte lung linkul.

eMAG
Microfon Trust Mico, USB, Negru
Cod produs: 20378
89.99 Lei

Eu as merge cu Trust, e suficient pentru ore online si gaming fara pretentii de YouTuber premium
(pentru YouTube cu pretentii mari, as recomanda HyperX QuadCast, dar e 650 RON)