| LoLa432 a întrebat:

Mi-am cumparat un laptop acum doua zile, Lenovo Ideapad G50-80. Cand il incarc, alimentarease opreste la 60 %. De ce si cum as putea sa fac sa se incarce pana la 100%? URGENT! Merci anticipat!

5 răspunsuri:
| 5Alex5 a răspuns:

Se poate sa fie din cauza bateriei:
-trebuie schimbata.(ciudat, deoarece ai spus ca l-ai cumparat cu cateva zile in urma);
-bateria nu este introdusa corect(Se mai intampla ca din service sa primesti baterii care nu sunt cuplate bine. O poti cupla tu sa stea fixa, daca ea nu este);
-incarcatorul laptopului este defect.
Sunt mult mai multi facori. Daca nu ii dai de cap, il poti duce la service si se ocupa baietii de el. Bafta si sarbatori fericite!

| FlorinCiokan a răspuns:

Nu cred ca e de la baterie sau laptop.
E un bug de la windows. Schimba-l!

| aalexei a răspuns:

Driverele ACPI de la Lenovo sunt instalate? Daca da, incearca sa faci battery calibration.
https://www.youtube.com/watch?v=HwL2J6QeBg4

Nu ajuta? Daca e pe garantie, intoarce-te cu el de unde l-ai cumparat si iti vor schimba bateria sau chiar laptopul.

| LoLa432 explică (pentru FlorinCiokan):

Am pus windosws-ul acum 3 zile, la un service de calculatoare.

| FlorinCiokan a răspuns:

Pai ai bagat un windows cu un bug. O baterie daca era defecta nu se incarca deloc. Nu se oprea la un anumit procent. Ea de fapt se incarca doar ca nu iti arata din cauza windows-ului. Eu zic sa bagi tu unul de acasa. sunt mii si mii de tutoriale totul e mot-a-mo.