| Univers88 a întrebat:

Mi-am cumparat un laptop de pe olx si problema este ca nu ma pot conecta la internet. Da cu cablul conectat de la router merge. Pb e ca eu nu pot sa tin mereu laptopul acolo. Daca am inteles bine trebuie sa imi descarc wireless ceea ce nu am reusit. (Laptopul e windows 8) ce as putea sa fac sa ma conectez la reteaua wifi?

10 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cauta Manualul Utilizatorului (User Manual) pe site-ul producatorului, dupa modelul laptop-ului.
In manual, o sectiune se ocupa de conectarea wi-fi (wireless).
Unele laptop-uri au (combinatii de) taste cu care se porneste /opreste unitatea wi-fi.
De asemenea, tot de pe site-ul producatorului poti descarca si driver-ul pentru wi-fi, daca nu este instalat pe laptop.

| anonimg a răspuns:

Dacă te-ai conectat prin cablu la o sursă de internet, atunci te poți conecta și wireless la aceeași sursă, deoarece este aceeași parolă atât pentru cablu cât și pentru wireless.

Să înțeleg că nu merge să te conectezi wireless la aceeași sursă (adresă) de internet la care te-ai conectat prin cablu.
Asta ar însemna că ori ai uitat parola sau ai tastat-o greșit, ori placa wireless de rețea a laptopului este arsă/defectă. În cazul acesta de pe urmă, duci laptopul la un service pentru verificări și reparație. Altă soluție nu există. Îi întrebi mai dinainte cam cât ar costa reparația.

| flixbuster a răspuns (pentru anonimg):

Nu prea cred ca iti trebuie parola cand te conectezi prin cablu.

| Wr3nch a răspuns:

Nu descarci wireless ci driver pentru Wi-Fi. Lasa modelul laptopului (trebuie sa ai un actibild) pe spate.

| flixbuster a răspuns:

Ai inteles tu bine in felul tau: trebuie sa descarci DRIVER de wireless.

Zi model exact de laptop ca sa-ti putem spune exact unde sa mergi sa iei DRIVER de wireless. O faci cu laptop-ul conectat prin cablu, apoi il instalezi, scoti cablul si ar trebui sa te poti conecta (si) la wireless fara probleme.

| flixbuster a răspuns (pentru flixbuster):

Ah, inca o chestie: uita-te in Device Manager la Network Cards (sau ceva in genul) si vezi daca nu cumva apare deja ceva cu Wireless - caz in care ai drivere instalate si ai o alta problema (antena inchisa, de exemplu).

| Univers88 explică (pentru flixbuster):

Vaio Sony windows 8

| flixbuster a răspuns (pentru Univers88):

M-ai spart. Sunt n-shpe modele Sony Vaio.

http://en.wikipedia.org/wiki/Category:Vaio_laptops

Care e, exact - uita-te pe spatele lui, ai acolo lipite niste chestii, pe ele scrie. Daca nu te pricepi, fa poza (clara), urc-o pe imgur si pune URL aici.

Poate te ajuta si asta:

http://www.sony.ie/find-the-comp-model

Alternativ modelul mai apare si in BIOS. Tot asa, daca nu te prinzi, faci poza, urci pe imgur si dai URL aici.

| Univers88 explică (pentru flixbuster):

Model SVE15G13M

| flixbuster a răspuns (pentru Univers88):

Mergi aici:

https://www.sony.ro/electronics/support

Bagi model de mai sus. Vor fi doua rezultate, unul cu 1E si unul cu 1R in coada. Nu conteaza pe care il alegi. Apoi mergi la Descarcari. Cauti Wireless - sunt vreo 5, te intereseaza doar primele doua. Unul e pentru Atheros si altul e pentru Qualcomm. Nu stiu de care placa wireless ai tu. Incerci unul, daca nu merge (nu iti apare WiFi dupa instalare) il dezinstalezi si il instalezi pe celalalt. Unul din cele doua trebuie sa mearga.

Cam asta e. Succes!