| HanNnibaL a întrebat:

Mi-am cumparat un PC cu procesor AMD Quad-Core A8-6500B si cu placa video integrata AMD Radeon HD 8570D. Puteti sa imi dati niste modele de placi video dedicate compatibile cu procesorul meu? (placa video sa aiba 2Gb si sa nu depaseasca 700 lei ) Mersi!

Răspuns Câştigător
| ElJoKeR a răspuns:

Stai ca sunt pierdut total. Placa video dedicata care sa mearga cu procesorul?

in primul rand esti informat gresit sau nu ai inteles bine, placa video dedicata nu exista la un pc, placa video care sa fie compatibila cu procesorul nici atat si nici invers.

Procesorul intervine numai cand placa ta de baza are placa video incorporata si pentru a rula are nevoie de un anumit tip de procesor si aici ma refer doar la "Generatie"

vrei alta placa video? Te uiti la ce slot PCI express ai pe placa de baza si aia iti cumperi.

Ai pci express 3 iti cumperi palca video compatibila ci pci express 3.

Site-ul pcgarage e plin de oferte bune iti poti alege tot ce vrei ca placa video dar mai intai trebuie sa verifici compatibilitatea. "asta ca placa video sa ruleze in totalitate.

1 răspuns: