| Miokyl a întrebat:

Mi-am cumparat un router TP-Link TL-WR740N si dupa ce l-am configurat netul imi e limitat.Am bagat firul de la net si totul mergea.Ar putea fi de la router sau ce?

5 răspunsuri:
| Silent3025 a răspuns:

Poate ne spui si noua viteza de internet prin fir legat direct si viteza prin router.

| Silent3025 a răspuns (pentru Silent3025):

Si de asemenea sa ne spui daca de la router la PC folosesti cablu sau WI-FI

| Silent3025 a răspuns:

Ok vad ca nu raspunzi! Daca tu ai la internet viteza mai mare de 100Mbps acest router nu poate sa mearga la o viteza mai mare prin cablu de retea (router>PC ) asa ca blocheaza viteza in jurul a 100Mbps, din specificatii reiese ca functioneaza mai bine pe WI-FI adica poate atinge viteza de 150Mbps (asta daca ai viteza de internet de peste 150Mbps sau egal). Daca viteza ta de internet este de 200Mbps este cazul sa-ti cumperi un router care poate merge pana la viteza de 1000Mbps (adica daca ai viteza de internet 200 Mbps va merge cu 200, daca ai 500 Mbps va merge cu 500 Mbps) sau sa ramai direct pe firul de internet fara router.M-am uitat la specificatiile routerului tau pe siteul producatorlui http://www.tp-link.ro/products/details/cat-9_TL-WR740N.html#specifications

| Miokyl explică (pentru Silent3025):

Netul meu duce 300mps, am mai avut acest router inainte dar am patit aceeasi problema ca acum, desigur celalalt l-am avut de 2 ani dar asta de la inceput imi face asa

| Silent3025 a răspuns (pentru Miokyl):

Ti-am explicat mai sus pentru 300Mbps routerul asta nu e bun deoarece poate duce maxim 100Mbps prin cablu de retea si 150 Mbps prin WI-FI