| rockvandam a întrebat:

Mi-am cumparat un TV Philips ultra hd smart led si nu stiu cum pot conecta laptopu la tv fara ajutorul unui cablu hdmi.Cine ma poate ajuta va rog?

6 răspunsuri:
| jefrisfor3ver a răspuns:

Pai din moment ce este un televizor de generatie, daca ai un laptop Macbook ai putea incerca conectarea prin WI-FI/Bluetooth, daca ai un laptop care merge pe windows sau pe linux ai putea instala Smart View, dupa ce ai instalat aplicatia pe laptop te bagi pe TV si apesi pe butonul multi media acolo iti va aparea connect to PC/PHONE dai pe el dupa care iti va cere un cod, te bag pe aplicatia instalata de pe laptop (Smart View) o pornesti si alegi tipul de televizor care il ai (in cazul tau Philips) iti va da un cod care o sa il bagi acolo si dupa aia te va conecta sau poti sa cumperi cu 5 lei un cablu HDMI, sper ca te-am ajutat

| ziftode a răspuns:

Depinde ce vrei sa faci pe el, in afara de a scris jefrisfor mai sus, daca nu ai nici o nevoie sa il folosesti ca monitor (cablul hdmi), si nici sa il controlezi prin smart view sau altceva ci doar vrei sa te uiti la filme din laptop, atunci sunt solutii de sharing, un televizor smart vede windows sharing si exista solutii dedicate doar pentru asta cum ar fi Plex, practic calculatorul trebuie doar pornit si tu poti sa te uuiti la filme de pe el in dormitor de pe telecomanda televizorului

| rockvandam explică (pentru ziftode):

Da asta vreau sa ma uit la filme

| bystefu a răspuns:

Asta am facut eu azi.Imi era imposibil pe windows 7 pentru ca placa de retea nu imi permitea. Favui upgrade la w10 si merge struna.Cauti "connect" sau conectare in sidebar (trebuie sa te descurci), mie imi apare pe TV sa bag cod dar nu mai fu nevoie.Acum ma uit la Zodiac in fullHD fara probleme. Aaa, si TV-ul trebuie sa aiba functia wireless display, sau widi de la Intel, or mirror screen, ceva de genul.Bafta!

| rockvandam explică (pentru bystefu):

Are ceva tv-u miracast are si wifi

| bystefu a răspuns (pentru rockvandam):

Pai ala e!