| Sfinnx a întrebat:

Mi se supra-incalzeste sistemul si nu stiu ce sa ma mai fac.
Am urmatoarea configuratie:
Procesor: AMD FX 8320 3, 5 Ghz - 4.0 ghz turbo boost (8 cores)
Placa video : Gigabyte Radeon 270 OC WindForce 2X 2GB DDR5 256-bit
Placa de baza Asus- M5A97 R2.0
Memorie : 8 gb ram DDR3 2400 (2x4gb)
Hdd 1TB 7200 rpm
Sursa 650W
Si o carcasa middle tower Floston.
L-am facut pe piese si il am de aprox. 5 zile.

Prima problema pe care am intampinat-o a fost supra-incalzirea si restart instant.Gpu- imi ajunge la 55+ grade atunci cand ma joc cs go. iar procesorul tot in jur de 55. Daca imi bagam jocul in bara temperaturile scadeau.
Am ajuns la concluzia ca placa video tureaza prea tare etc etc nu are destul aer.Precizez ca i-am dat jos placa de la unitate sa nu se mai incalzeasca atat de tare.Dar tot se restarteaza cand trece de 70 grade.Cand deschid pc-ul temperaturile imi raman la 38 grade CPU si 38 grade GPU.
Cooler-masterul de la procesor e destul de micut si nu cred ca face fata.
Am ajuns apoi la concluzia ca placa video e de vina.Nu stiu ce sa fac.

A doua problema pe care am intampinat-o astazi a fost restartul instant in timp ce ma jucam.Cpu- era la 45 grade, era totul okay.(tin sa precizez ca am jucat un joc cu o grafica mult mai slabuta) si GPU undeva la 50 grade.Restart dupa 5 minute dupa ce am intrat in joc.Singura solutie pe care o vad eu e sa-mi cumpar vreo 2 ventilatoare de carcasa, sa-mi pun pasta termina sau sa imi schiomb cooler-masterul de la procesor.

Ce pot sa fac?! Care sunt cauzele pentru care mi se inchide instat?

2 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

55 de grade pentru procesor in full load sunt temperaturi decente.

Mai adauga cateva ventilatoare in carcasa, strange toate cablurile intr-un colt si o sa vezi ca o sa mai scada temperaturile.

| Casper003 a răspuns:

Incearca sa-ti schimbi cooler-ul de la procesor, eu am tot un amd, dar e quad core, si se incinge destul de mult in jocuri, dar nu am avut probleme cu restart-ul, si pe langa un cooler decent pentru CPU incearca sa-ti cumperi, cum ai spus mai sus, 2 coolere pentru carcasa, alta solutie nu prea imi vine in minte, mai ales ca ai pc-ul de 5 zile, este exclus sa ai praf in el. Multa bafta!