| perversa098 a întrebat:

Monitorul calculatorului meu nu merge chiar dacă este băgat în priza, îmi apare "Monitor going to sleep"
Oare ce are? Ce pot sa îi fac?
P.S nu vreau sa iau altul pentru ca am ceva important în acesta

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Monitorul nu primeste semnal de la calculator.
Asta se poate intampla daca nu te-ai atins de calculator o vreme si a intrat in regim de asteptare (standby) sau de hibernare.
Din starea de asteptare (standby) isi revine daca apesi o tasta sau misti mouse-ul.
Din starea de hibernare isi revine daca apesi scurt butonul de pornire.

Mai pot exista si cazuri extreme:
- daca calculatorul s-a blocat - adica nu reactioneaza nici la tastatura /mouse, nici la apasarea scurta a butonului de pornire. In acest butonul de pornire trebuie tinut apasat indelungat cateva secunde, pana ce calculatorul se opreste (fortat), ceea ce se poate auzi prin oprirea ventilatoarelor si ale Led-urilor de pe frontul calculatorului. Se lasa 5-10 minute si se incearca pornirea din nou.
- daca nici dupa operatiunile de mai sus nu porneste, atunci calculatorul s-a defectat si necesita o depanare profesionista.

3 răspunsuri:
| Ionu1627372 a răspuns:

Poate e dat sa se inchida automat

| perversa098 explică (pentru Ionu1627372):

Nu e pentru ca doar eu îl folosesc și nu țin minte sa îl fi dat pe închidere automata și nu l-am mai folosit de aproape 1 an

| Ionu1627372 a răspuns:

Ai Facebook sau Instagram sa putem sa vb?