| Raluca232 a întrebat:

Nu ma pricep deloc la tehnologie. Am dat comanda de un laptop. Întrebarea este : pot intra pe internet pe el, sau chestii de genul direct fără să instalez nimic dacă scrie "Linux" la sistemul de operare?

Răspuns Câştigător
| Gizăz a răspuns:

Dacă are Linux, poţi. Dar nu ştiu câte de bine te pricepi tu să umbli cu aşa ceva dacă spui că eşti paralel. Dacă vrei Windows trebuie sa bootezi de pe un DVD sau stick cu versiunea de Windows dorită, să formatezi hardul, să creezi două partiţii pentru siguranţă şi să instalezi Windows pe una dintre ele. Dacă nu e Windows 10, după trebuie să instalezi driverele. Adică plăcile de reţea, placa audio, video etc. La 10 nu e nevoie că ăla şi le instalează singur după ce-l conectezi la internet.

4 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Poti, dar avand in vedere intrebarea pe care ai pus-o ma indoiesc ca te vei descurca cu Linux.

| Ax3LdeV a răspuns:

Da vei puteintra pe internet in schimb nu te poti juca pe el pana pui windows

| Claudiu345666 a răspuns:

Linux este un sistem de operare foarte complex și foarte ușor de folosit.
Înainte de a intra pe Internet, încearcă sa vezi dacă ai toate driverele instalate
Dacă nu le ai updatate, da un restart la PC.
După aia, Google e al tău.
PE LINUX EU RECOMAND SA FOLOSESTI MOZILA FIREFOX.Este foarte bun și are un JavaScript foarte bine adaptat pentru Linux

| iasmina07 a răspuns:

Da dar, ar fi mai bine pentru ca esti incepatoare sa iti instalezi programele necesare.