| Marian9978 a întrebat:

Buna, nu primesc codul de resetare al parolei Facebook, iar aceștia imi cer acte de identitate.
Contul este fals, cum sa fac?
Dacă le dau buletinul îl vor accepta? Avand in vedere ca n-au nicio treaba.

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

"Stiu,dar am mesaje importante acolo, nu pot renunta asa ușor."

Crezi ca mai ai de ales? Daca e fake, din pacate, ii poti spune... adio.
Degeaba le vei trimite copie dupa CI, fiindca ei vor verifica atat numele cat si data/anul nasterii (care, OBLIGATORIU, se cer a fi identice cu cele din profilul tau de Facebook) iar daca acestea nu corespund, raspunsul lor va fi ferm negativ. De fapt, ei trimit un mesaj standard, acelasi pentru toti cei care nu pot face dovada identitatii.
Contul nu ti-a fost blocat din senin, ci pentru ca cineva care te cunoaste te-a raportat. Probabil a avut mai multe conturi de pe care te-a raportat, ori a rugat si alte persoane sa o "ajute".winking
Imi pare rau...

8 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Nu mai fi legată atât de mult de contul de Facebook. Fă-ți altul fără să îți mai pară rău pentru acesta. Evită și numărul de telefon. Nu trebuie să dai datele cărții de identitate unor persoane juridice neautorizate pentru colectarea datelor personale.
Și până la urmă putem trai și fără Facebook. Chiar mai bine fara el.

| Marian9978 explică (pentru anonimg):

Stiu,dar am mesaje importante acolo, nu pot renunta asa ușor.

| floresdemayo a răspuns (pentru Marian9978):

"Stiu,dar am mesaje importante acolo, nu pot renunta asa ușor."

Crezi ca mai ai de ales? Daca e fake, din pacate, ii poti spune... adio.
Degeaba le vei trimite copie dupa CI, fiindca ei vor verifica atat numele cat si data/anul nasterii (care, OBLIGATORIU, se cer a fi identice cu cele din profilul tau de Facebook) iar daca acestea nu corespund, raspunsul lor va fi ferm negativ. De fapt, ei trimit un mesaj standard, acelasi pentru toti cei care nu pot face dovada identitatii.
Contul nu ti-a fost blocat din senin, ci pentru ca cineva care te cunoaste te-a raportat. Probabil a avut mai multe conturi de pe care te-a raportat, ori a rugat si alte persoane sa o "ajute".winking
Imi pare rau...

| tdy a răspuns:

N Am auzit sa meargă cu buletinul dar ce stiu sigur e ca mai bine iti resetezi sau adaugi un nou număr de telefon sa primesti codul de resetare. Sau mai poti alege varianta ca nu primesti codul si sa iti fie trimis pe adresa de email.

| Marian9978 explică (pentru tdy):

Nu primesc nici pe email, am încercat totul...singura soluție e sa i trimit o poza cu buletinul
Dar stiu deja ca mi va spune că e invalid adică asa presupun, pentru ca nu am numele de pe Facebook.

| Crisipopescu a răspuns:

Merge cu buletinul, am pățit și eu la fel... după ce le trimiți buletinul o sa l ai închis 2/3 zile(îți spun ei câte zile) și apoi o sa revină la normal. Ți-au dat raport la Facebook

| cfrtobias a răspuns (pentru Crisipopescu):

Pai si o sa o oblige sa puna nume real oare nu crezi?

| floresdemayo a răspuns (pentru cfrtobias):

Nu, din pacate. Nu va avea aceasta optiune.
Uneori, ti se poate cere sa iti scrii numele complet, Si se deblocheaza automat, odata cu introducerea unui al doilea nume.
Dar, daca in cazul ei, Fb a solicitat o copie dupa CI, eu zic ca nu mai are ce face...Decat un alt cont.

| Marian9978 explică (pentru floresdemayo):

Mulțumesc