| Nickolae a întrebat:

Buna o intrebare exista calculator sau laptop care sa ceara numai windows cu licenta? am auzit aceasta si vreau sa ma asigur

Răspuns Câştigător
| Pisla a răspuns:

Pe un laptop/calculator poti pune orice sistem de operare vrei: Linux, Windows etc. Pana si cele de la Apple care au MAC OS poti pune Windows.

Oricand pui un windows pe un calculator, teoretic pui si un serial number, deci o licenta. Stiu ca acum cu windows 7 e putin mai ciudat, pentru ca au imbunatatit astia de la Microsoft o chestie de verificat licentele, dar poti pune usor un windows xp, windows vista etc. Cel mai important e sa ai drivere pentru sistemul pe care il alegi.

4 răspunsuri:
| CataC a răspuns:

Salut
Nu exista asa ceva, pe orice calculator poti instala orice sistem de operare.
Exista calculatoare si laptopuri pe care nu poti sa le cumperi fara windows, gen Sony vaio, vin cu windows home premium instalat, dar poti dezinstala si pune ultimate de exemplu, fara licenta.
Cine ti-a zis ori nu se pricepe ori a auzit si el si a luat de bun.
Bafta

| Wehrmacht a răspuns:

Adica sa fie unul anti-pira. tare? Sa nu primeasca windows pira.tat? Nu cred ca exista asa ceva, pentru ca atunci cand bagi windows pir.atat are un cra.ck care sa anuleze licenta sau orice cod de acti.vare.

| Magnifico a răspuns:

Nu cred.Pe un laptop si pe un calculator merge orice sistem de operare.Nu stiu sa existe calclulator ce sa ceara un anumit tip de sistem de operare.

| lastmanalive a răspuns:

Nu, decoamdata nu exista nici-un Desktop sau Laptop care sa ceara licenta pentru OS(Sistem e operare). Poate ca ai vazut vreun reportaj de la Las Vegas, unde se desfasoara CES 2012, targul de tehnologie.