| TheGirlInBlack a întrebat:

Buna, pana acum am avut un laptop cu incarcator fara acumulator, si ieri am dat comanda de unul cu acumulator, pentru ca cel vechi se stricase, si azi mi-a venit comanda, si am o intrebare.
Cum trebuie sa procedez cu asta? Trebuie sa las acumulatorul sa se incarce si apoi il conectez la laptop, sau cum?

4 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Pui acumulatorul în laptop și firul de la alimentator în mufa dedicată a laptopului. Bagi alimentatorul în priză și din acel moment, poți folosi laptopul cum și cât vrei.
Acumulatorul se încarcă și dacă merge, și dacă stă laptopul. Când e full, se întrerupe automat încărcarea.

| mudokins78 a răspuns:

Păi ce dracu încãrcãtor e ăla?
Acumulatorul nu il pui la laptop şi încărcătorul nu are mufă să o bagi în laptop?

| LinxCont a răspuns:

Toate laptopurile au acumulator. La unele e detasabil si se poate scoate, la altele e fixat in interior si nu se poate scoate.

Multi zic baterie la acumulatorul laptopului sau telefonului.
Daca acumulatorul e detasabil, laptopul se poate folosi si cu acumulator si fara acumulator.

Acumulatorul laptopului daca e scos din laptop si se pune la pastrare e bine sa aiba o incarcare in jur de 50%. Daca are prea putin se poate descarca de tot si sa nu se mai incarce. (in timpul pastrarii se verifica din cand in cand sa nu se descarce prea mult si se incarca putin la nevoie). Daca se pune la pastrare incarcat 100% in timp isi pierde capacitatea si se uzeaza mai repede.
Acumulatorul pus la cald la fel se uzeaza mai repede.

Acumulatorul se incarca in laptop cu laptopul conectat la priza prin intermediul adaptorului sau incarcatorului laptopului. Scos din laptop nu se poate incarca direct la incarcator.
Acumulatorul protejeaza laptopul in cazul penelor de curent, variatiilor de tensiune si asigura functionarea laptopului timp de cateva ore si fara sa fie conectat la priza.

Unii folosesc laptopul cu acumulatorul scos, conectat numai la priza pentru a proteja acumulatorul de caldura laptopului si de faptul ca in laptop acumulatorul sta incarcat 100% tot timpul.

Altii folosesc laptopul conectat la priza cu tot cu acumulatorul montat in laptop. Laptopul conectat la priza daca are acumulatorul in el, il incarca pana la 100% apoi opreste incarcarea si laptopul functioneaza cu curentul dat de incarcator. Daca se scoate incarcatorul din priza sau de la laptop sau daca are loc o cadere de tensiune sau o pana de curent si laptopul e pornit dar are acumulatorul montat in el, va merge maxim cateva ore folosind curentul din acumulator. De indata ce se conecteaza laptopul la priza, acumulatorul se va incarca din nou. Daca laptopul merge pe acumulator si se termina curentul din acumulator, laptopul se va inchide sau va intra in hibernare in functie de setarile din windows.

Acumulatorul se uzeaza si daca nu e folosit. Eu folosesc laptopul cu acumulatorul montat. Cand laptopul e la priza acumulatorul se incarca, iar daca il folosesc fara priza acumulatorul se descarca.
Avantajul folosirii laptopului cu acumulator e siguranta datelor de pe hard disk care nu se pierd cand apar pene de curent.
Dezavantajul e uzarea acumulatorului care sta incarcat 100% si la temperaturile mai ridicate din laptop.

Adaptorul sau incarcatorul trebuie sa stea intr-un loc aerisit, sa nu se puna nimic peste el deoarece in timpul functionarii se incalzeste si daca nu se poate raci din cauza ca e acoperit cu ceva, se va arde destul de repede.

| Sibianul1970 a răspuns:

Ideal asa este sa lasi sa se faca incarcarea acumulatorului apoi sa incepi sa il folosesti iar dupa poti folosi laptopul si fara priza.