| valintinvalic2011 a întrebat:

Buna pot sa aflu daca pe calculator pot tine 2 programe de acelasi fel ( anti virus ...anti virus ) ( skype ...skype ) am incercat cu skype si nu sa primit am pus 2 versiuni diferite dar a facut resetare si sa instalat versiunea noua cum pot sa fac ca sa le tin pe amindoua? ( poate sa le instalez in discuri diferite?)

10 răspunsuri:
| DoarImpreuna a răspuns:

Instaleaza un windows in masina virtuala si se rezolva sau un ubuntu ceva. Pune virtualBox instaleaza inca un sistem in el si daca ai masina virtuala pornita poti avea ce vrei tu.

Exceptie face messengerul care are pe net ceva cu multiuser. Sau tot pentru messenger poti instala pidgin sau trillian sau alt client.

| carhartt a răspuns:

Să nu faci niciodată greşeala măcar de a încerca sa instalezi doi antiviruşi în acelaşi timp. în cel mai bun caz o să trebuiască să reinstalezi windowsul.
Şi în legătură cu Skypeul, te referi să faci ca la Yahoo! ca şi multi-messul? Nu, pentru Skype nu există aşa ceva.

| nutepriveste21 a răspuns (pentru carhartt):

1. Eu am instalat 2 antivirusi si se inteleg ca fratii, mai beau si cate o bere impreuna si in timpul asta virusii isi fac de cap!
2.Mai rau ce se poate intampla? Poate sa ne loveasca un asteroid!
3.Nu exista multi skipe? Ia priveste aici http://www.softpedia.com/......cher.shtml ia si serveste cu incredere, e gratis si chiar functioneaza.

| carhartt a răspuns (pentru nutepriveste21):

Aşa crezi tu, ca dacă instalezi doi antiviruşi de odata se înţeleg ca fraţii, şi că viruşi îşi fac de cap. Asta aşa este, îşi fac de cap, şi ăsta este singurul lucru pe care îl vezi tu. Însă în sistemul tau de operare se întamplă mai multe chestii.

| nutepriveste21 a răspuns (pentru carhartt):

Nu duce grija sistemului meu de operare, ma descurc, tu vezi de tine.

| valintinvalic2011 explică (pentru carhartt):

Da da ce v-ati legat ca eu n-am in trebat daca pot sa instalez in acelasi timp eu am intrebat daca (pot tine 2 programe de acelasi fel ) DACA POT TINE eu nu am intrebat ca daca pot in acelasi timp happy

| DDCC a răspuns:

Bună!
La antivirusuri ai mare grijă să nu instalezi 2 în același timp fiindcă se vor vedea unul pe celălalt ca viruși.
Poți creea două conturi diferite pe PC, setezi eventual parolă dacă dorești și nu mai are treabă astfel un cont cu altul.
Poți instala 2 sisteme de operare pe PC, se numește dual boot, ori le instalezi normal ori folosești Virtual Machine și creezi astfel un PC virtual/mașină virtuală pentru cel de-al doilea Windows.
Dacă dorești poți ține mai mult de 2 programe de același fel, contează să nu fie pe același cont dacă zici că se tot instalează versiunea cea nouă.
Vezi că unele programe le poți lua ușor de aici www.ninite.com

| valintinvalic2011 explică (pentru DDCC):

Multumesc de ajutor

| DDCC a răspuns (pentru valintinvalic2011):

Cu plăcere.
Mai ai alte nelămuriri?

| marian_3880 a răspuns:

Daca bafi 2 antivirusi se vor anula unu pe altu! si nu va merge nici unu!