| RapperulLucy a întrebat:

prieteni! Azi mi-am cumparat un Router TP-LINK TL-WR740N. Ce trebuie sa fac ca sa ma pot conecta cu telefonul mobil, prin Wi-fi, cu ajutorul routerului?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
| tteo92 a răspuns:

Pai simplu. daca nu ai montat wireless-ul, adica sa il bagi in priza etc, sa pun cablurile in el faci asa : ai in cutie cu router-ul cel putin un cablu UTP nu? scoti cablu din placa de retea a ta de la pc si il bagi in primul port de la wireless numit " wan", dupa care bagi cablu utp ce a venit in cutia cu router in orice port vrei tu din router si din router in placa de retea de la pc. si apoi intri pe telefon. sau daca vrei sa pui si parola la wireless, atunci v-a trebuii sa instalezi dvd-ul care a venit in cutie cu wireless-ul. dar mai bine lasi asa fara parola.

| RapperulLucy explică (pentru tteo92):

Am gasit reteaua, m-am conectat la ea cu telefonul si totusi nu-mi merge internetul pe telefon...

| tteo92 a răspuns (pentru RapperulLucy):

Pai aici deja cred ca ai umblat tu pe la setari si nu stiu ce ai facut tu. dar daca nu ai nimic important prin telefon, ai putea sa dai un reset acolo " revenire la setarile din fabrica". dai acolo si astepti pana isi face treaba, dupa incerci din nou sa intri pe net dupa ce activezi wi-fi.

| RapperulLucy explică (pentru tteo92):

Mersi ca ma ajuti, si intreb pentru ca am iternet de la UPC si are ip static, cand instalez routerul pe calculator, trebuie sa bag ip-ul din pc? Eu unul m-a luat dupa tutorial big grin. Si unde gasesc ip-ul static?

| tteo92 a răspuns (pentru RapperulLucy):

Nu trebuie sa bagi niciun ip de pe calculator, pe telefon. doar fa cum am zis. intra undeva pe la setari si acolo acolo " revenire la setarile din fabrica" sau ceva de genu, si resetezi totul, nu se intampla nimic rau stai linistit. ce telefon ai, ca iti spun eu unde sunt setarile, daca nu te descurci.

| RapperulLucy explică (pentru tteo92):

Am un E-Boda Sunny V35, si dau la Wi-fi, si lista retelelor (vecini, prieteni care au etc.) si gasesc reteaua mea, cu numele pus de mine.Ma conectez la ea, zice ca am semnal excelent, 4 liniute, si totusi tot nu am internet.Am apasat butonul reset de pe router.Iar la instalarea routerului a mers bine.

| tteo92 a răspuns (pentru RapperulLucy):

Pai cate conexiuni ai acolo? in afara de a ta, cate mai sunt?

| RapperulLucy explică (pentru tteo92):

Conexiuni? Adica, te referi la lista cred...Pai in scara mea, probabil ca sunt conecteti 3-4 vecini..., sau nu neaparat conectati, cu ruouterul lor pornit.

| tteo92 a răspuns (pentru RapperulLucy):

Mda, eu tot cred ca e mai bine sa dai un reset, e cel mai simplu schimbi totul la setarile de cand l-ai cumparat., intra in meniu la telefon, si la setari, trebuie undeva sa dai in jos si cauti unde scrie ceva cu revenire la setarile din fabrica, sau restabilire sistem sau nu stiu cum scrie la tine, dar ceva ar trebui sa scrie. intra doar acolo si zi-mi cand ai gasit si ce scrie, inainte sa dai si iti zic eu daca e bine,

| RapperulLucy explică (pentru tteo92):

Am resetat telefonul, i-am setat doar ora si data in rest nu am umblat in el.Routerul vine cu un cod pin, key? Adica sa-l bag la instalare? Nu neaparat al meu, in general zic.

| tteo92 a răspuns (pentru RapperulLucy):

Router-ul vine cu un dvd, acela fiind driver-ul lui, si foloseste doar pentru a crea parola, sa il parolezi si pentru altele, nu trebuie sa bagi o parola, numai daca ai instalat tu dvd-ul si ai parolat wireless-ul, daca l-ai parolat, atunci, cand intri pe tel sa activezi wi-fi, scrii acolo parola.

| RapperulLucy explică (pentru tteo92):

L-am instalat din nou am pus parola, a mers, insa degeaba...

| tteo92 a răspuns (pentru RapperulLucy):

Tot nu vrea sa intri pe net pfff? ia vezi ai instalat bine wireless-ul la pc, ce leduri sunt aprinse pe wireless?

| RapperulLucy explică (pentru tteo92):

Sunt aprinse bine, nu-i problema, zice sa-s conectat dar de fapt neconectat straight face

| tteo92 a răspuns (pentru RapperulLucy):

Si daca ai resetat telefonul si ai bifat sectiunea salvea o copie de rezerva a conturilor si etc dupa ai resetat, cam n-ai facut nimic, pentru ca inca sunt acolo, si nu ai resetat complet. cum l-ai resetat?

| RapperulLucy explică (pentru tteo92):

Adresa de e-mail la Fb si Skype nnu s-au salvat ...insa este parola conectat, nu merge.Sus pe tabloul telefonului arata liniutele lasemnal si sageti in sus/jos...

| RapperulLucy explică (pentru tteo92):

Baaa, a mers, am mers cu dynamic, mersi oricum, ti-am dat funda la primul raspuns happy.

| tteo92 a răspuns (pentru RapperulLucy):

La ip dynamic? interesant, la mine nu a fost atata bataie de cap, eu cand mi-am luat wireless-ul, in 5 minute l-am instalat si am si intrat pe tel. da e bine na daca intr-un final ti-a mers. succes.

22 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

1. http://essentialroit.blogspot.ro/......oerds.html
2.Ai nevoie de un telefon cu wireless. activeaza-ti wifi-ul de la telefon. Apoi cauta-ti reteaua wireless. Da pe ea, adauga parola, si conecteaza-te. Gata.

| DeyCj a răspuns:

Să setezi routerul în funcție de ce furnizor de servicii ai.
Se conectează router-ul la calculator cu cablu ethernet(de rețea) așa:
calculator- la router în prtul 1 sau 2.
în portul WAn va veni cablul de internet.
Apoi se tastează în bowser adresa IP a routwerului(ex: 192.168.a.b)
Din meniul ce apare se liocalizează wizard-ul și se urmează instrucțiunile.
Succes

| DragomirMihail2020 a răspuns:

Salut!
In loc sa iti dau teorie mai bine iti dau un video ca sa intelegi mai usor.
Desigur are cum setezi Wifi du-te la 32:04 (daca vrei securizezi Wifi si sa-l activezi).
Tutorialul este facut pentru a seta routerul.
Mult Succes Linkul este mai jos.

http://videotutorial.ro/......ial-video/

| tteo92 a răspuns:

Am uitat sa-ti zic, dupa ce ai facut tot ce am zis mai sus, apoi intri pe telefon si dai la setari " wi-fi" activat. sau porneste wi-fi, nu stiu cum scrie la tine.