| anonim_4396 a întrebat:

Pt cei priceputi in domeniul telefoanelor, imi puteti spune si mie va rog daca se poate sa actualizezi sistemul de operare de la windows 7.8 la wondows 8? Si daca da, cum?

2 răspunsuri:
| vali20vali20vali20 a răspuns:

Din pacate, nu exista nicio posibilitate de a face upgrade de la Windows Phone 7.8 la Windows Phone 8.
Ca o explicatie mai tehnica, motivul este kernelul diferit al lui WP8 (kernel Windows NT) fata de cel al WP7.8 (kernel Windows CE). La un telefon (cu bootrom blocat, precum cele cu Windows Phone), nu se poate face update kernelului deoarece bootromul este blocat, iar bootromul nu poate fi deblocat in niciun fel.
De asemenea, si daca nu ar avea bootromul blocat, telefonul probabil nu ar putea oricum sa ruleze WP8 deoarece nu ar indeplini, cel mai probabil, cerintele hardware minime...
Imi pare rau, stiu, e o alta teapa trasa de Microsoft/Nokia clientilor sai...

| ciocox a răspuns (pentru vali20vali20vali20):

Multumesc de raspuns...da chiar ca e o mare teapa. sad