| Atim a întrebat:

Recent m-am plimbat prin diverse magazine de electronice și am observat ca rafturile s-au umplut de electronice myria. Scopul meu era sa caut un laptop pentru că al meu e cam pe la finalul "vieții". Am vazut pe acolo o gramada de modele myria care aratau foarte bine si aveau niste preturi foarte mici comparativ cu celelalte marci mai cunoscute. Eu despre Myria nu stiu mare lucru si nu am găsit vreun review calumea la vreun astfel de laptop. Sunt bune laptopurile lor sau sunt de proasta calitate?

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Laptopurile au specificatii bune, dar eu nu as lua asa ceva nici daca mi s-ar oferi gratis.
Prin 2006 unui coleg de camin i s-a defectat monitorul Myria dupa aproximativ 6 luni.
L-a dus la magazin (era un magazin local de calculatoare) si vanzatorul l-a sfatuit sa isi cheltuie mai inteligent banii.

Cat dai, atata face.
E fix optiunea ta daca vrei ca peste 2-3 ani de la cumparare sa scoti alti bani din buzunar pentru un Dell, HP, Asus, Lenovo, etc.
In 2010 am ales si comandat un HP pentru o amica.
Ii merge si acum, il foloseste zilnic pentru contabilitate, Skype, Youtube si filme.

Review-uri prea multe (si mai ales corecte) la Myria nu ai cum sa gasesti, pentru ca e o firma din sectorul low-entry, lumea se fereste de ea, si singurele reviewuri care apar au scopul de a-i face reclama, nu de a-i prezenta problemele (piese de calitate indoielnica> placa de baza cu condensatori ieftini, sursa slaba, racire proasta, etc).

7 răspunsuri:
| winter a răspuns:

Myria este o firma mai ieftina care importa toate produsele din china. Ea este detinuta chiar de altex, deci de aceea sunt multe produse la raft. Eu am luat o boxa portabila Myria si a fost ok pentru pretul ei. Si eu sunt tentat sa cumpar un laptop myria deoarece ma atrage ca este ieftin si subtire fata de alte marci care costa o gramada de bani dar ma mai gandesc. Si inca ceva, altex mai detine si Vortex.

| RobertMoon a răspuns:

Electronicele de la Myria sunt foarte proaste, am experimentat și eu acum câțiva ani asta cu o cameră Web și în microfon, iar majoritatea persoanelor sunt de părere că produsele lor sunt de calitate îndoielnică. Fereste-te de firma asta, daca vrei un laptop de calitate cumpăra un Asus, Dell, Lenovo.

| Heavenonearth a răspuns:

Ia-ți un Dell, fără procesorul Intel celeron și cel mai bine alt procesor, la banii ăia de 2000 lei.

| alexandru5678 a răspuns:

Sa iti zic sincer myria nu e o firma foarte apreciata pe piata. Deoarece ele fac produse ieftine, calitatea nu e asa de buna precum un Asus sau un Acer, si din cate am auzit isi cam bat joc de unele produse! Acuma e alegerea ta, daca sa alegi intre o firma apreciata dar la un pret mai mare sau una mai neapreciata la un pret mai mic. Daca imi zici si un buget iti caut eu un laptop!

| Atim explică (pentru alexandru5678):

In principiu nu vreau sa ii subestimez pe cei de la Myria. De exemplu cei de la Huawei au intrat pe piata in mod asemanator si au ajuns destul de sus astăzi. Acum om vedea ce s-o alege pe viitor si de cei de la Myria. Eu nu cer prea multe de la un laptop (n-am nevoie de performante de gaming). In cea mai mare parte il folosesc pentru filme, descarcat fisiere, lucru in office, stocat poze si poate din cand in cand vreun joc gen candy crush (adica nimic prea măreț). Totusi vreau sa pot face lucrurile astea fara sa se blocheze. Sa zicem ca as spera sa ma incadrez sub 2000 lei, luând in calcul ca nu cer prea multe. Laptopul meu actual este un Asus care a ajuns in punctul in care trebuie ținut constant in priza si nu poate reda conținut video fara blocaje din cateva in cateva secunde (si aici vorbesc de fisiere video din memoria lui, la Youtube nici nu indraznesc sa mai sper). A fost un laptop foarte bun la vremea lui, dar de acum are cam 7-8 ani, nu mai am pretenții de la el.

| NLS a răspuns (pentru Atim):

Mai astepta e sfatul meu si ia tot o marca cunoscuta.
Cum spun foarte bine cei de mai jos, fara procesor Celeron.
Cumpara minim un i3 daca vrei sa mergi pe Intel.
Si ca marci, cum spune belleÂme: Asus, Dell, Lenovo sunt cele mai sigure branduri, la fel HP.
Si eu am tot HP, dar un Mobile Workstation cumparat la SH, cu placa Quadro (nu e nici de uz general, nici de jocuri)

Acer si MSI pot fi cumparate, dar de prefarat NU in cazul tau.
La un buget sub 2000 de ron, ar trebui sa te feresti de cele 2, modelele mai scumpe fiind totusi ok.

| Stefan123x a răspuns:

Mai bine ai lasa numele brandului si tte-ai uita la interiorul laptopului. Pana la urma e un laptop, nu prea au ce ii face prost fata de alte branduri mai cunoscute. Gandeste-te pentru ce iti trebuie unul si cauta-l pe cel mai ieftin, dar care sa te multumeasca!
Crede-ma degeaba iau unul scump de la Asus care se blocheaza cand intru in browser, cand il pot lua la acelasi pret de la alt brand care e mult superior!