| Copila2016 a întrebat:

recent mi-am cumparat un Router si un om mi-a setat netul care se numeste Marianet32 si imi apare un numar de telefon, eu vreau sa imi schimb numele la net si am intrat pe adresa ip-ului lui dar imi apare name and password am bagat parola mea si la name si la password si nu a mers sa accesez ip-ul ca sa imi pot schimba parola, cum trebuie sa procedez?

13 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De indata ce stii sa schimbi SSID name la WIFI, intri pe 192.168.1.1/ 192.168.0.1/192.168.2.1, admin/password, admin/admin, admin/ nimic. Te duci frumos la wireless security si de acolo schimbi parola la wifi, iar la wireless settings schimbi numele. Daca nu, tii apasat pe butonul negru care scrie WPS/RESET, timp de 10 secunde, iar el revine la setarile din fabrica, pe spatele la router, se gaseste datele de logare, sa ai bafta!

| STRADI a răspuns:

Ce router este, de la ce provider ai internet si ai avut un CD in cutia lui cumva?

| Copila2016 explică (pentru STRADI):

Tp-link model Tl-WR841N Router Wireless N 300Mbps, nu am cd, am vazut ca acel om cand il configura folosea telefonul

| STRADI a răspuns (pentru Copila2016):

Ai internet de la RDS?

| STRADI a răspuns (pentru STRADI):

De obicei datele de logare, daca nu au fost schimbate sunt asa: username: admin si parola:admin, daca nu poti reseta router-ul si o sa revina la setarile initiale.

| Bula a răspuns (pentru STRADI):

Dai resetare din buton, si net-ul nu va mai functiona tongue

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

Pai baga PPPOE, user si parola.

| Bula a răspuns (pentru anonim_4396):

Crezi ca stie ce-i aia?
:O

| STRADI a răspuns (pentru Bula):

Si ce vrei sa faca daca nu mai stie user-ul si parola?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Bula):

Odata ce stie de ip-ul routerului, posibil da, cred ca stie, daca nu sa lase comentariul ca oricare altul aici.

| Bula a răspuns (pentru STRADI):

Nu observi ce- si cum a scris in intrebare?
"am bagat parola mea si la name si la password si nu a mers sa accesez ip-ul"
Ce IP a vrut sa acceseze DUPA ce a introdus nume si parola?
Ar trebui sa citeasca cartea routerului...

| Copila2016 explică (pentru anonim_4396):

Am intrat pe google search si am scris my router ip adress si mi-a aparut adresa dupa am scris-o si am intrat si acolo imi apare asa...

| anonim_4396 a răspuns (pentru Copila2016):

Pe spatele la router, ai un IP sau o adresa de logare și numele și parola de utilizator, după știi ce ai sigur de facut, dacă nu te pricepi cheamă echipa de internet ca ei sigur vor știi