Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

recomandati-mi si mie o camera sa o folosesc la masina, sa fie cat de cat ieftina si sa fie buna, calitatea filmarii sa fie decenta spre buna
Funda!

5 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Cu mobilul il tii in priza masinii la bricheta si faci rost de o memorie mai buna sa ai minute de inregistrat. Prinzi telefonul intr-un suport si ii dai o gaura in zona unde e camera

| RB26DETT a răspuns (pentru mgtow):

Am un xperia M, focalizeaza foarte naspa cu toate ca filmeaza la 720p 30 fps... am incercat metoda asta, de multe ori numerele de inmatriculare nu s-au observat chiar asa bine... focalizeaza de-aiurea, are mod object tracking adica focalizeaza dupa un anumit obiect ce se misca dar se pierde imediat si blurreaza imaginea, un gopro ar fi superb dar cine da atatia bani pentru a avea camera in masina? Din cardul de 16 gb mai am doar 3 gb disponibili, daca filmez 10 minute deja trebuie sa sterg cate ceva. daca selectez sa filmeze la 480p calitatea se inrautateste mai mult, cateodata luminozitatea e prea mare sau prea mica, daca am soarele in fata intuneca foarte mult imaginea, cand se intuneca afara imaginea are foarte mult zgomot. mda, totusi camera este de 5 Mpx, pacat ca Sony are nevoie de camere de 20 mpx sa egaleze o camera de 8 de pe Samsung.

| mgtow a răspuns (pentru RB26DETT):

Sant unele modele de Sony care depasesc performantele la Samsung, Samsung nu pare sa fie asa bun din cate stiu cunostintele mele care detineau un model Samsung intampina probleme cu bateria, ecranul sau camera...

| RB26DETT a răspuns (pentru mgtow):

Da, intr-adevar, Samsung are o problema cu erorile, deschizi camera si-ti da mesajul ca telefonul nu are camera sau mai patesti diferite chestii, am trecut si eu prin asta dar la calitatea imaginilor si filmarilor facute cu un Samsung nu ai ce comenta! Am avut ocazia sa umblu cu un xcover 2 ceva vreme si pot spune ca are o camera mult mai buna decat cea de pe xperia L de 8 mpx! Xcover-ul avand camera de 5! Calitatea si claritatea sunt exceptionale! LED-ul flash este mult mai puternic si camera face poze foarte clare in conditii de luminozitate scazuta, mi-as lua un Samsung dar asta pentru camera, totusi raman pe Sony, astia macar stiu sa faca un sistem de operare stabil oh go on pacat de camerele proaste, ai dreptate, Sony cam depaseste Samsung la partea hardware! Asta din cauza ca Samsung se cam ia dupa Apple, isi fac propriile chipseturi [ exynos ] care nu-s asa cine stie ce! Qualcomm face cele mai bune chipset-uri care qualcomm este de fapt AMD, daca s-ar pune si Intel sa faca i3, i5 si i7 pentru telefoane si tablete i-ar da pe toti pe spate! Sa nu uitam totusi de chipset-urile tegra de la nVidia care sunt cu mult peste celelalte, pacat insa ca sunt foarte foarte rar intalnite, Nexus 9 parca are chipset tegra.