| alisun a întrebat:

Revin cu problema legata de sunetul calculiciului meu. Nu merge dom'le! V-am spus ca am primit un calculator de la o matusa, si ca la ea mergea. Mi l-a trimis prin curier si cand l-am instalat nu mergea sunetul. Deloc. Am reinstalat driverul, de pe net, dar degeaba. NO AUDIO DEVICE. Am reinstalat Windows-ul XP, nimic. Am instalat Windows 7, nimic. Am banuit si firma de curierat de anumite lucruri "necurate". Am luat placa de sunet a lu' frate-miu, si nici aia nu o detecteaza. Am intrat in manager dispozitive, am dat update la drivere. NIMIC sad va ROG, DACA MAI AVETI IDEI AJUTATI-MA CA SINCER NU STIU CE SA MAI CAUT SI SA FAC. Ce sa mai incerc? Cum ii dau de cap? In ce sectiune trebuie sa mai intru? Multumesc mult.

Răspuns Câştigător
| costyvas a răspuns:

Salut in primul rand, du' calculatorul la un service, e posibil sa fie arsa placa audio din diferite motive, nu neaparat al curierului happy. Daca placa audio e in regula, atunci...mai discutam. Costi

5 răspunsuri:
| CosteaVlad a răspuns:

Eu de fiecare dată când am instalat windows xp, atât pe calculatorul meu, cât şi pe alte calculatoare, pentru sunet am instalat Realtek AC 97 http://download.kappa.ro/action__file/action__license/id__1/file__4995, după care a mers super ok sunetul pe absolut toate. În altă ordine de idei nu-mi dau seama care ar putea fi problema. :(

kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Ai încercat să muţi placa de sunet pe un alt slot PCI?!
E posibil să fi primit un curent de întoarcere pe magistrală şi slotul ăla PCI pur şi simplu să nu mai meargă.
(slot PCI = loc din ăla alb în care intră placa de sunet)

Succes.

| LucianGabriel a răspuns:

Da daca ai reinstalat windows la "calculiciu" tau iti trebuiesc si driverele instalate si nu orice fel de drivere.Vezi de la ce producator e placa de baza a calculiciului(motherboard( asa se numeste)) si cauta driverele pentru ea de ex daca e asus scrii pe google si cand intri la asus specifici ce driver vrei il descarci si l-ai instalat

| cristi202 a răspuns:

Doar la service vei afla ce este. Aici te putem ajuta mult, dar suntem totusi limitati.
Si nu ii mai spune calculicihappy. Mie unuia nu imi placehappy. E un instrument prea fain ca sa il numeasca cineva asa. Parerea meahappy.

| alisun explică:

EVRIKA! Am gasit...atata am cautat pe "goagal" pana am gasit...si a mers.Era dezactivat din bios, placa era sanatoasa tun