| DanY2017 a întrebat:

Sa zicem ca am windows 7 si vreau sa ma mut pe windows 10, dar as vrea sa nu imi pierd datele si sa nu imi fie sters windows 7 pentru ori ce eventualitate. Pot sa fac ceva? Si va rog sa raspundeti cat de clar si/sau sa lasati un tutorial.

Răspuns Câştigător
| Ssssmokin a răspuns:

Descarci de aici unealta de la Microsoft pentru upgrade: https://www.microsoft.com/en-us/software-download/windows10

Descarci unealta si apoi ii dai pornire
La "What do you want to do?", selectezi "Upgrade this PC now", apoi dai "Next".
Dupa descarcare si instalare, unealta te va duce printr-un tutorial care te ajuta sa iti setezi Windows 10 pentru PC-ul tau. Sunt toate versiunile de Windows 10, o selectezi pe care o vrei( Sfat: alege Pro sau Home)

Cand Windows 10 este gata de instalare, o sa vezi o recapitulare a ceea ce ai ales si ce va fi pastrat in timpul instalarii. Selecteaza "Change what to keep" daca vrei sa pastrezi fisierele personale si aplicatiile sau doar sa pastreze fisierele proprii sau sa nu pastreze nimic in timpul upgrade-ului.
Cand esti gata apasa "Install".
O sa dureze ceva timp pana o sa isi faca update-ul la Windows 10, in tot acest timp o sa isi dea restart de cateva ori.

| DanY2017 explică (pentru Ssssmokin):

Îți mulțumesc!

3 răspunsuri:
| CM7YRE a răspuns:

Incearca sa iti faci Dual Boot, e o varianta usoara https://www.youtube.com/watch?v=p0t42N3hEfc

| DanY2017 explică (pentru CM7YRE):

Fix ce îmi trebuia. Mersi Bro!