| Generalgrevious a întrebat:

Buna. Se mai foloseste windows 7 in ziua de azi?

10 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Chrome a renunțat la Windows 7.

| dullcat a răspuns:

Buna.Da,mai sunt persoane care folosesc, nu e nicio problema.

| NLS a răspuns:

Eu îl folosesc (home premium x86) pe un laptop mai vechi, pentru niște programe și jocuri vechi, care nu funcționează perfect prin compatibility mode pe Windows 10.

Pe net ești sigur cu asa ceva doar dacă nu intri pe site-uri fantomă, cu programe c. R. Ack. U.Ite, xxx, Filme online, etc.
Indiferent ce antivirus ai.

Pentru PC uri mai noi de 2012, si care au cel puțin procesor i3, eu as folosi doar Windows 10.

| ReddY25 a răspuns:

Da

| flixbuster a răspuns:

La obiect: 3.78% din totalul instalarilor de Windows (mai) sunt Windows 7.

https://gs.statcounter.com/windows-version-market-share/desktop/worldwide/

| UserRo10 a răspuns:

La greu. Foarte multe servere folosesc acest sistem de operare si foarte multi roboti si masinarii industriale
Casnic e o prostie sa mai stai pe 7 cand nu mai ai suport

| RoxanaElena007 a răspuns:

Da, îl am pe un laptop mai vechi (mai mult ma joc pe el jocuri mai vechi) și îl mai folosesc și pentru unitatea cd, diferențe între versiuni windows, etc. Cu toate ca am antivirus nu prea întru pe web pe el din cauza securității (win 7 ultimate x86 sp1). De asemenea la laboratorul de tic avem calculare care normal nu prea duc win7 dar îl rulează cât de cât și ne descurcam cu ce avem...

| flixbuster a răspuns (pentru RoxanaElena007):

Laboratorul scolii ar trebui reinstalat folosind Linux (cel mai simplu cu Linux Mint XFCE, alternativ Xubuntu care necesita cunostinte putin mai avansate).

Trebuie deschidere din partea directorului si un profesor de TIC care intelege ca un laborator instalat cu un sistem de operare gratuit, cu performante excelente pe hardware modest si aflat in suport activ este intotdeauna de preferat unui sistem de operare platit, cu performante slabe pe hardware modest si iesit din suport.

Nu stiu ce pazeste IT-istul scolii (daca exista).

Presupun ca esti elev(a) - chiar si asa, poti incerca sa fii chiar tu motorul schimbarii.

| Vlad_MH_2000 a răspuns:

Da, dar din cate stiu nu iti mai face update de multa vreme.

| enjdbhbchb a răspuns:

Da si este bunicel.